dPLN – Polska będzie miała własną kryptowalutę? (aktualizacja)

Aktualizacja, 18:40 Ministerstwo Cyfryzacji wydało oficjalne stanowisko: W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. „Polska szykuje kryptozłotego”, który ukazał się w dzisiejszym (tj. 17 stycznia 2018 r.) wydaniu Pulsu Biznesu informujemy, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce. Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF. Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami. Informujemy również, że Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. [frame]Aktualizacja, 15:50 Redakcja cashless.pl otrzymała oficjalne oświadczenie MInisterstwa Cyfryzacji w sprawie polskiej kryptowaluty. Resort odżegnuje się od przedsięwzięcia. Wygląda zatem na to, że dPLN stanowi oddolną inicjatywę PATB, której nie konsultowano z rządem.

dPLN – Polska będzie miała własną kryptowalutę? (aktualizacja)

17.01.2018 | aktual.: 17.01.2018 18:41

Stosunek polskich prawodawców do kryptowalut rysuje się aż nazbyt jaskrawo – Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski uruchomiły nawet witrynę informującą o ryzyku i komplikacjach, jakie ma generować obrót kryptowalutami. Ich status pozostaje jednak nieuregulowany, a na horyzoncie pojawia się koncepcja stworzenia… kryptozłotego!

Prace nad polską kryptowalutą prowadzone są przez Polski Akcelerator Technologii Blockhain. Jest to jednostka, której działalność zainaugurowało Ministerstwo Cyfryzacji. O ile zainteresowanie rządzących bazami blockchain od dłuższego czasu nie stanowi niespodzianki, tak stworzenie kryptowaluty – szczególnie w kontekście stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego – może być pewnym zaskoczeniem.

Czar pryska przy choćby pobieżnym zapoznaniu się z założeniami przedsięwzięcia. Według informacji zebranych przez Puls Biznesu (na stronie PATB brakuje na ten temat jakichkolwiek informacji), kryptozłoty będzie… sztywno powiązany z kursem złotówki. Według prof. Krzysztofa Piecha, prezesa Polskiego Akceleratora Technologii Blockhain, takie rozwiązanie ma zapobiec spekulacjom.

Nie pojawiły się jak dotąd informacje o podzielności dPLN, ale powiązanie wartości ze złotówką pozwala wątpić, czy kryptozłoty w ogóle mieści się w definicji kryptowaluty. Wszak jego wartość będzie podlegać tym samym czynnikom, co zwykła złotówka. Aktualnie całe przedsięwzięcie bardziej przypomina próbę stworzenia kryptograficznego ekwiwalentu polskiej jednostki monetarnej, niż faktycznej kryptowaluty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)