Dysk Google ze sztuczną inteligencją: ktoś wreszcie zauważył rozwój Office 365?
Google startując praktycznie od zera w kilka lat wywalczyło sobie świetną pozycję narynku online’owych dysków sieciowych i pakietów biurowych. Niemożna z tego powodu narzekać, stało się to za sprawą nie tylkopopularności Androida i Chrome, ale przede wszystkim samych zalettechnicznych Dysku Google i Dokumentów Google. Pod jednym względemte narzędzia do pracy grupowej zawodziło: gdy liczbawspółdzielonych w zespole dokumentów zaczynała przekraczać kilkasetek, szybko zaczynamy się w tym wszystkim gubić. Czy wrozwiązaniu tego problemu pomoże sztuczna inteligencja?
06.03.2018 14:43
W najbliższych tygodniach do użytkowników Dysku Google mającychdo niego dostęp poprzez pakiet G Suite wprowadzony zostanieulepszony interfejs użytkownika, który wykorzystać ma właśniemechanizmy maszynowego uczenia do zorganizowania sekcji Udostępnionedla mnie.
Zamiast długiej listy ułożonych chronologicznie dokumentówzobaczymy wpierw panele najaktywniejszych członków zespołów iudostępnione przez nich ostatnio dokumenty, a pod nimi listędokumentów z informacją o udostępniających i czasieudostępnienia. Google’owe algorytmy mają przewidzieć tedokumenty, które mogą być nam najbardziej potrzebne i przedstawićje w widoczny dla użytkowników sposób.
Im więcej z Dysku Google do zarządzania dokumentami onlinebędziemy korzystali, tym lepsze efekty ma inteligentne sortowaniedokumentów przynosić. W przyszłości zaś, jak obiecuje Google, wG Suite pojawią się kolejne mechanizmy maszynowego uczenia, mającepozwolić na bardziej efektywną pracę grupową.
Nie poinformowano póki co, kiedy wprowadzone zmiany trafią dodarmowej wersji Dysku Google. Zwykle w takich sprawach opóźnienienie przekracza kilku miesięcy, ale czy zwykli użytkownicy,korzystający sporadycznie z darmowej wersji Dokumentów, w ogólepotrzebują inteligentnego zarządzania prezentacją udostępnionychim treści? Spodziewamy się raczej, że G Suite, oferowanebiznesowi, małym i większym grupom roboczym, z czasem będzieobrastać w coraz więcej takich funkcji niedostępnych w darmowychDokumentach.
Niewątpliwie technologie sztucznej inteligencji stały sięwiodącym kierunkiem rozwoju pakietów biurowych. Na to przecieżstawia Microsoft, niewątpliwie liderem. Platforma MicrosoftCognitive Services, wykorzystywana przede wszystkim w chmurze Office365, dostarcza obecnie około 30 różnych mechanizmów AI, służącychnp. do tłumaczenia tekstów, inteligentnego wyszukiwania treści,dostarczania materiałów źródłowych, a nawet automatycznegopisania najlepszych możliwych CV.