Dziwny spam na Gmailu wygląda, jakbyś wysyłał e‑maile sam do siebie

Skrzynka pocztowa Google'a słynie ze świetnego filtrowania szkodliwych wiadomości, ale nie ma zabezpieczeń nie do złamania. Na forach pojawiły się zgłoszenia o rozprzestrzeniającym się spamie, który nie dał się złapać filtrom Gmaila.

Dziwny spam na Gmailu wygląda, jakbyś wysyłał e-maile sam do siebie

Odkryte wiadomości kamuflują się w bardzo sprytny sposób. Są w stanie tak zmodyfikować nagłówki wiadomości, by wyglądało, że konto e-mail wysyła ten spam samo do siebie. Nadawcą w widoku listy maili jest jest „Me”, a w kliencie mobilnym pokaże się awatar właściciela skrzynki.

Otwarcie wiadomości pokazuje już inne dane. Adres właściciela skrzynki nie znajduje się w polu nadawcy, ale jest jednym z kilku lub kilkunastu adresów odbiorców. Użytkownik Josephine1010 znalazł taką wiadomość 22 kwietnia. Zrzut pochodzi z forum pomocy Gmaila i nie jest jedynym zgłoszeniem tego typu.

Obraz

Wiadomości mają zwykle jedną wspólną cechę – są wysyłane za pośrednictwem serwerów telus.com. Potwierdzają to wpisy innych użytkowników, na przykład widoczny poniżej zrzut użytkowników Matias King i varun.y.sharma:

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Najbardziej martwi to, że te wiadomości pojawiają się także w folderze z wysłanymi, zwykle w większej liczbie. Wiele osób przestraszyło się, że atakujący mają dostęp do ich kont Google i wykorzystują je do rozsyłania spamu. To jednak nie ma miejsca. Użytkownicy, którzy zmienili hasła, wciąż otrzymują te szkodliwe wiadomości. W historii logowań nie ma też podejrzanych prób. Prawdopodobnie atakujący podszywają się pod prawdziwych nadawców, by skuteczniej przekonywać ofiary do klikania w odnośniki prowadzące do szkodliwych stron.

Google przyznało, że kampania spamowa może zawierać podrobione nagłówki, dzięki którym wiadomości wyglądają, jakby zostały wysłane „do siebie”. Sprawa dotyczy niewielkiej liczby użytkowników Gmaila i nie ma powodu wierzyć, że dane logowania do ich konta wpadły w niepowołane ręce. Z powodu tych nagłówków przy sortowaniu wiadomości trafiają też do folderu z wysłanymi.

Podjęte już zostały odpowiednie działania, mające na celu lepszą ochronę użytkowników. Wiadomości z opisanymi wyżej cechami zostały poddane ponownej klasyfikacji i będą oznaczane jako spam. Użytkownicy mogą oczywiście pomóc i oznaczać te wiadomości jako spam ręcznie – to pomoże filtrom „nauczyć się” odpowiednio je traktować.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)