Firefox 67 dostanie ochronę przed kopaniem kryptowalut i śledzeniem
Mozilla ma w planach kolejne ulepszenia Firefoxa, które mają zadbać o naszą prywatność i bezpieczeństwo. W wersji 67 przeglądarki znajdzie się zabezpieczenie przed kopaniem kryptowalut bez naszej wiedzy oraz ochrona przed pobieraniem cyfrowych odcisków palców (fingerprinting) przez niektóre skrypty.
06.02.2019 | aktual.: 20.05.2019 18:38
Mozilla podąża zgodnie z planem wytyczonym w 2018 roku, by jak najlepiej zabezpieczyć użytkowników Firefoxa przed atakami i naruszeniami prywatności. Plan został jednak opóźniony – wspomniane funkcje miały trafić do Firefoxa 63, a we wtorek wydana została już wersja 65.
W wersji 67 przeglądarki wprowadzona ma zostać ochrona przed skryptami napisanymi w JavaScripcie, które mogą próbować kopać kryptowaluty bez naszej zgody po wejściu na niektóre strony. W konsekwencji zasoby naszego komputera są zajmowane dla cudzej korzyści, wzrasta zużycie energii i często utrudniona jest normalna praca. Przeglądarka może zablokować niektóre metody identyfikacji użytkownika i urządzenia, jeśli na stronie możliwe jest uruchomienie pewnych skryptów. Zebrane przez nie informacje wykorzystywane są do monitorowania zachowania użytkownika w internecie, dobierania na tej podstawie reklam i tym podobnych.
Ustawienia związane z blokowanie pobierania odcisków i kopania kryptowalut znajdą się w sekcji poświęconej blokowaniu treści.
Szczegółowe informacje można będzie znaleźć także w informacjach o oglądanej aktualnie stronie.
Po przejściu do konkretnej reguły będzie można zobaczyć, jakie strony zostały zablokowane i ewentualnie dodać dla nich wyjątki.
Firefox 67 ma zostać wydany 14 maja 2019. Na razie nie wiadomo, czy ochrona będzie domyślnie włączona. W kolejnych wydaniach mają pojawić się też funkcje umożliwiające blokowanie widżetów serwisów społecznościowych i skryptów analitycznych.
W naszej bazie programów znajdziecie Firefoxa 65 dla Windowsa, macOS, Androida i iOS. W tej wersji wprowadzone zostało blokowanie odtwarzania filmów z dźwiękiem, jeśli są uruchamiane bez udziału użytkownika.