Firefox wczyta kartę zanim ją klikniesz dzięki mechanizmowi „rozgrzewki”

Dominacja Google Chrome przeniosła ciężar oczekiwań użytkowników z funkcjonalności na szybkość. Po latach zaniedbań, pod koniec zeszłego roku, do gry wrócił Firefox – implementacja elementów silnika Servo poskutkowało odczuwalnym przez użytkowników przyśpieszeniem i pochwałami, jakich Mozilla nie słyszała od miesięcy. Rewolucja Quantum to jednak dla Firefoksa dopiero pierwszy krok, by (znów) odebrać palmę pierwszeństwa przeglądarce, za którą stoi potężna korporacja. Wiadomo coraz więcej o kolejnych mechanizmach optymalizacji, nad którymi pracuje Mozilla.

Firefox wczyta kartę zanim ją klikniesz dzięki mechanizmowi „rozgrzewki”

15.01.2018 | aktual.: 15.01.2018 19:29

W najnowszym wydaniu Nightly dokonano implementacji mechanizmu „rozgrzewania” kart (tab warming), który może wpłynąć na odczuwalną szybkość działania programu. Nie chodzi jednak o przeniesienia do Gecko kolejnych zaawansowanych osiągnięć Servo, czy zmiany w obsłudze kaskadowych arkuszy stylów. Rozgrzewka polega na wychwyceniu momentu zmiany kart i wyprzedzeniu go wcześniejszym wczytaniem CSS i SVG. Fundacja pracuje nad sposobem, w którym ładowanie stron będzie można przyśpieszyć w oparciu o śledzenie aktywności samego użytkownika. A konkretniej – ruchów kursora.

Obraz

Rozgrzewanie kart ma z jednej strony zaoszczędzić zasoby komputera przez rozpoznanie, którą kartę będzie chciał zobaczyć użytkownik i wczytanie tylko jej, a z drugiej strony skrócić czas ładowania przez wychwycenie momentu przejścia na kolejną kartę. Można sobie zadać pytanie – a co stanie się, gdy użytkownik przejedzie kursorem po dwudziestu otwartych w tle kartach i nie kliknie żadnej z nich? Według Mozilli, nie obciąży to zauważalnie komputera, gdyż i tak wczytane będą tylko wybrane style i obiekty SVG.

Funkcję można już testować w wydaniu Nigthly, po przejściu na kartę about:config, a następnie przełączeniu flagi browser.tabs.remote.warmup.enabled na wartość true. Sami deweloperzy mówią o milisekundach (dość powszechnie uważa się, że ponad granicą poznawczą dla ludzkiego mózgu jest wydarzenie nie krótsze 80 milisekund), niemniej rozgrzewanie kart nie tylko ma wpłynąć na szybsze działanie przeglądarki, co na zmiany we wrażeniach użytkownika. Zamiast białej pustej karty, na której dopiero zaczynają się pojawiać obiekty, na klikniętej karcie będzie już na niego czekać choćby fragment żądanej treści.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)