G'MIC 2.0: najlepsze przetwarzanie obrazu już nie tylko w GIMP-ie
„Prawdziwi profesjonaliści” mogą się śmiać, ale edytorgraficzny GIMP bije u nas rekordy popularności – i to chybanie tylko dlatego, że jest darmowy (w końcu spiracony Photoshop teżjest darmowy). To wszechstronne, opensource’owe narzędzie możnaniemal w nieograniczony sposób rozszerzać, a niektóre z dostępnychwtyczek potrafią cuda. Tym razem chcemy zwrócić Waszą uwagę naG’MIC, który po wielu latach prac deweloperów wydany został wwersji 2.0, stając się chyba najlepszym opensource’owymrozwiązaniem w zakresie przetwarzania obrazu.
Na początku trzeba wyjaśnić jedno: G’MIC to więcej niżtylko wtyczka do GIMP-a. To rozszerzalny framework manipulacjigraficznych, tworzony przez zespół francuskich matematyków, któryoferuje liczne interfejsy do przetwarzania obrazów i sekwencjiobrazów poprzez już ponad 950 funkcji. Wtyczka do GIMP-a jest poprostu jego najpopularniejszą implementacją, ale mamy teżimplementacje wywoływane przez interfejs powłoki tekstowej, mamyusługę webową G’MIC Online,mamy wtyczki do innych programów (Krita, ZArt, Natron, Blender). Wkażdym wypadku rozwiązania te wykorzystują nowoczesne architekturyprocesorowe, więc im więcej rdzeni, tym lepiej.
Tak samo G’MIC jest czymś więcej, niż tylko frameworkiem doprzetwarzania bitmapowych obrazów – jako obraz są tu traktowanezarówno grafiki 2D, jak i animacje (2D+t), grafiki 3D, animacje 3D,grafiki wektorowe, grafiki na wartościach zmiennoprzecinkowych. Na tym szerokim zakresie danych można stosować przeróżne funkcje, odkolorymetrii, manipulacji geometrią i filtrowania, po analizęruchu, segmentację czy tworzenie efektów artystycznych. Tewszystkie funkcje można oczywiście dowolnie składać, w potokiprzetwarzania obrazu. Dość powiedzieć, że pełna dokumentacjaprojektu ma ponad 400 stron(najlepiej zacząć od poradników,które krok po kroku pomogą opanować to wszechstronne narzędzie)
Interfejs użytkownika, interfejs programisty
Co nowego w wersji 2.0? Z perspektywy końcowego użytkownikanajważniejsze jest przepisanie od nowa wtyczki GIMP-a, i to na baziebiblioteki Qt. Stała się ona tym samym całkowicie niezależna odtakich sobie przecież widżetów oferowanych przez ten edytorgraficzny. Nowy interfejs jest daleko bardziej elastyczny –szczególnie widać to po okienku podglądu, wreszcie dowolnieskalowalnym, gdzie powiększenie regulujemy kółkiem myszki.Wygodniej zarządza się ulubionymi filtrami, można wybrać międzyciemną lub jasną skórką, a listę filtrów przeszukiwać ponazwie. Innymi słowy – im mniej GTK tym lepiej.
W przyszłości wtyczka będzie znacznie łatwiejsza dowykorzystania w innych programach graficznych: ma teraz własne API,ułatwiające integrację z docelowym programem-hostem poprzez plikdefinicji. Domyślnie jest to host_gimp.cpp, ale deweloperzy dali teżmożliwość uruchomienia host_none.cpp, czyli wywołania nowegointerfejsu G’MIC niezależnie od GIMP-a (poleceniem gmic_qt).Niezależnie jeden z deweloperów Krity rozpoczął zaś prace nadhost_krita.cpp – łatwo się domyślić, co to znaczy, G’MIC możejeszcze w tym roku całkowicie zintegrować się z tym świetnymnarzędziem malarskim.
G’MIC 2.0 dla rysowników, fotografów – i nie tylko
Oprócz tych zmian programistyczno-interfejsowych, dodano teżsporo atrakcji dla artystów, szczególnie komiksiarzy. Noweulepszone filtry służą koloryzacji rysunków, wpisując sięładnie w normalny proces rysowania i znacznie ułatwiając tęmonotonną, wymagającą cierpliwości robotę. Potrafią uwzględnićcharakterystyczny styl autora, analizując lokalną geometriękonturów a następnie automatyzując wypełnianie barwami zużywanych palet.
Fotografowie, którzy lubią kolorowe zdjęcia, też będą mieliz nowej wersji pożytek: G’MIC obsługuje teraz funkcjetransformacji kolorymetrycznych CLUTs. W efekcie dostajemy setkigotowych filtrów, które szybko mogą odtworzyć różne popularnekoloryzowania, w tym oczywiście retro czy sepię, ale przedewszystkim możliwość wygodnego edytowania własnych takich filtrów.Świetnie wyglądają też nowe filtry do regulacji kontrastu,światła i cieni, uwypuklania detali, odmglania i zamglania zdjęć.W pracy fotograficznej pomogą też na pewno interaktywne maskikolorów, za pomocą łatwo zmienimy tylko wybrane fragmenty zdjęcia.
Na koniec wspomnijmy o już bardziej egzotycznych zastosowaniach –generowanie morfingów, deformacje, glitch art, upraszczanieform i ich abstrakcje, oraz mnóstwo transformacji „artystycznych”,pozwalających wygenerować np. ciekawe abstrakcyjne tło z zadanegozdjęcia, a nawet renderować fraktale.
New filter in G'MIC for interactive color masking
O najbardziej ciekawych zastosowaniach G’MIC-a będziemy pisaćod strony praktycznej w poradnikach – pod każdym względem bije ondziś bowiem na głowę inne darmowe rozwiązania tego typu. Póki cowersję skompilowaną na Windowsa znajdziecie w naszej bazieoprogramowania, zarówno dla systemów 32- jak i 64-bitowych.Dostępne są też oczywiście wersje na Linuksai macOS-a. Jeśli chcecie zaś pobawić się tym frameworkiem wprzeglądarce, to zapraszamy na stronę gmicol.greyc.fr.