Gmail: importowanie, eksportowanie i przekazywanie poczty i kontaktów
Korzystanie z wielu kont pocztowych, przełączenie się pomiędzy nimi i zarządzenia różnymi skrzynkami pocztowymi nie należy do najwygodniejszych. Owszem można skorzystać z klienta pocztowego, ale również można wszystko przenieść do jednej poczty, tak by mieć dostęp do niej z każdego komputera podłączonego do Internetu. Takie rozwiązanie sprawia także, że nie musimy korzystać z innych interfejsów oferowanych przez różne usługi.
Do poczty na Gmailu można podpiąć różne konta. Pozwala na to importowanie i przekierowywanie wiadomości z innych skrzynek, odpisywanie czy także wysłanie nowych e-maili, wykorzystując drugi adres jako alias. Nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do innych kont Google, podpiąć możemy także konto na Outlooku czy Yahoo. Proces nie jest skomplikowany, wystarczy poświęcić kilka minut.
Importowanie kontaktów
Różne konta pocztowe, to między innymi różne listy kontaktów. W przypadku Gmaila można w łatwy sposób pobrać kontakty z poprzedniego konta lub z używanych kont na innych pocztach. Jeśli chcemy pobrać wyłącznie kontakty, bez pozostałej zawartości drugiej skrzynki, należy:
Jeśli chcemy zaimportować kontakty z drugiego konta na Gmailu, to:
Jeśli chcemy wyeksportować kontakty z konta Google (potrzebne m.in. by móc je później zaimportować):
Importowanie poczty i kontaktów
Do skrzynki pocztowej na Gmailu możemy pobrać wiadomości z innych kont, zarówno z Gmaila, jak i innych obsługiwanych skrzynek. Z popularnymi usługami nie powinno być żadnego problemu. W celu zaimportowania wiadomości, musimy:
Wysyłanie e-maili z innego adresu lub aliasu
Gmaila możemy wykorzystywać także do wysyłania wiadomości z innych kont. Dodać możemy inne skrzynki pocztowe z Gmaila lub te konkurencyjne, w tym Outlooka oraz adresy w domenie naszej firmy czy szkoły. W tym celu należy:
W powyższej instrukcji możemy zdecydować czy dodany adres e-mail ma być traktowany jako alias. Jeśli zaznaczy, że tak, to wiadomości wysyłane na adres określony w ustawieniu Wyślij pocztę jako pojawiają się jako nieprzeczytane w skrzynce odbiorczej. Pełną listę różnic znajdziecie tutaj.
Sprawdzanie poczty z innych kont
Mając różne skrzynki pocztowe, rozsiane po różnych konkurencyjnych usługach, sprawdzanie poczty staje się niekomfortowe. Można tą czynność jednak uprościć, wystarczy Gmail i dostępne w nim ustawienia. Zacznijmy więc od dostępnych opcji:
- Pobieranie wszystkim wiadomości, zarówno tych starych oraz nowych. Jak podaje Google: wybierz te opcję, jeśli nadal korzystasz z innego adresu pocztowego, w tym z innego adresu Gmaila. Nowe wiadomości mogą być wyświetlane z niewielkim opóźnieniem.
- Pobieraj tylko stare wiadomości (czyli tylko te stare). Google uważa, że: wybierz tę opcję, jeśli zamiast innego konta od niedawna korzystasz z Gmaila.
- Przekazuj dalej tylko nowe wiadomości (czyli tylko nowe). Google twierdzi, że tę opcję mamy wybrać jeśli chcemy od razy widzieć nowe wiadomości
W celu zaimportowania wszystkich, zarówno starych, jak i nowych wiadomości z innego konta pocztowego należy:
W celu zaimportowania wyłącznie starych wiadomości, należy wykonać identycznie czynności jak w przypadku zwykłego importowania poczty, należy jednak odznaczyć jedno pole:
Jeśli nie chcemy już pobierać treści z drugie konta:
Automatyczne przekazywanie wiadomości z Gmaila na inne konto
Na inny wykorzystywany adres e-mail możemy przekazywać wszystkie nowe wiadomości. Druga możliwość to przekazywanie wyłącznie wiadomości określonego typu. Oczywiście wiadomości, które trafią do spamu, nie zostaną przekazane w ogóle.
Nie zawsze chcemy otrzymywać wszystkie wiadomości. Przykładowo na drugi adres e-mail chcielibyśmy dostawać wyłącznie wiadomości od szefa, których temat to „wypłata”, a dodatkowo zawierają słowa „wpłynęła na konto” i załącznik. Pokażemy teraz jak to zrobić.
W ten sposób przejmujemy pełną kontrolę nad tym, jakie wiadomości mają pojawiać się w gmailowej skrzynce, czy też jakie mają być z niej przekazywane. Macie jakieś własne sposoby na radzenie sobie z pocztą na wielu kontach? Jeśli tak, zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.