Google Chrome przyspiesza. "Leniwe ładowanie" stron będzie domyślnym mechanizmem
Użytkownicy przeglądarki Google Chrome mogą wkrótce odnieść wrażenie, że program zacznie jeszcze szybciej ładować strony. Jak zwraca uwagę serwis TechDows, wraz z udostępnieniem wydania oznaczonego numerem 75, Chrome zacznie domyślnie wczytywać strony z wykorzystaniem mechanizmu tak zwanego leniwego ładowania. To opcja, która testowo dostępna jest w programie już teraz i w praktyce przekłada się na zwiększenie pozornej szybkości działania.
O opisywanym sposobie ładowania treści pisaliśmy po raz pierwszy jeszcze sierpniu ubiegłego roku. Wówczas leniwe ładowanie pojawiło się w odmianie Canary, gdzie po aktywacji właściwych flag można było testować jego skuteczność. Opisywany mechanizm polega na opóźnionym ładowaniu ramek i zdjęć.
Przeglądarka ogranicza się wówczas do pobrania i wyświetlenia tylko tych elementów, które są w danej chwili widoczne na ekranie. Pozwala to zaoszczędzić czas, jaki przed wyświetleniem danej strony normalnie zostałby poświęcony na załadowanie jej całej zawartości – także tej, która w pierwszej chwili znajduje się poza polem widzenia użytkownika. Dodatkowe zdjęcia i ramki są tutaj ładowane na bieżąco, dopiero po przewinięciu strony.
Opcja ładowania tylko niektórych elementów strony oznacza nie tylko większą szybkość działania. To również cenna zmiana z punktu widzenia osób dbających o jak najmniejsze zużycie danych. W mobilnej wersji Chrome'a mechanizm oszczędzania pakietu internetowego został wprowadzony lata temu, a "leniwe ładowanie" tylko zwiększy jego efektywność.
Leniwe ładowanie w Chrome – jak włączyć już dzisiaj?
Jak wspominano wcześniej, mechanizm leniwego ładowania jest dostępny do testowania już od dobrych kilku miesięcy, teraz także w stabilnym wydaniu Chrome'a. Aby go aktywować, należy zajrzeć do menu ustawień eksperymentalnych, czyli wpisać w pasku adresu chrome://flags i zatwierdzić klawiszem Enter.
Wśród ustawień należy odszukać i zmienić wartość dwóch flag. Mowa o ustawieniu #enable-lazy-image-loading oraz #enable-lazy-frame-loading. Wartość obydwu powinna zostać zmieniona na Enabled. Zmiany będzie widać dopiero po ponownym uruchomieniu przeglądarki.
Przeglądarkę Google Chrome możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Dostępne są wersje na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS.