Hakerzy sparaliżowali szpital. Zawrócono wszystkie karetki
Eskenazi Health, szpital w amerykańskim stanie Indiana, musiał zawrócić wszystkie karetki z pacjentami, które przyjechały do placówki. Powodem był atak ransomware, który spowodował brak dostępu do najważniejszych systemów.
08.08.2021 16:55
Eskenazi Health w Indianapolis jest jednym z kilku amerykańskich szpitali, które w czasie pandemii padły ofiarą zmasowanej fali cyberataków. Jak informują zagraniczne media, do ataku doszło w środę ok. godz. 3.30 rano lokalnego czasu. Wszystkie zawrócone karetki pogotowia zostały skierowane do innych placówek.
Gdy wykryto atak ransomware, powzięto w szpitalu odpowiednie środki zaradcze. Natychmiast wyłączono część usług i przystąpiono do sprawdzania ewentualnych naruszeń w systemie. Zamknięto m.in. dostępy do poczty elektronicznej oraz elektronicznych dokumentacji medycznych.
Ok. godz. 18.30 wyłączono także stronę internetową szpitala. W oficjalnym oświadczeniu Eskenazi Health podaje, że nie wykryto żadnych aktywności świadczących o naruszeniu danych pacjentów i personelu placówki.
Systemy monitorowania zareagowały tak, jak powinny (…). Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie; kontynuujemy nasz proces dokładnej oceny i przywracania funkcjonalności – przekazał w oświadczeniu rzecznik szpitala Tom Surber.
Ataki typu ransomware polegają na blokowaniu dostępu do systemu komputerowego lub uniemożliwieniu odczytu zapisanych na nim danych. Cyberprzestępcy żądają zwykle od swoich ofiar wysokiego okupu w zamian za przywrócenie stanu poprzedniego. Tak było chociażby w przypadku JBS USA, firmy należącej do największego przetwórcy mięsa na świecie –brazylijskiego przedsiębiorstwa JBS S.A – która uległa żądaniom hakerów, wypłacając im 11 mln dolarów.