iOS 6 już do pobrania, a w nim ponad 200 nowych funkcji
Apple zgodnie z zapowiedziami udostępnił do pobrania iOS 6, najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego. Bezpośrednio z poziomu samego urządzenia mogą go pobrać i zainstalować posiadacze iPhone'ów 3GS, 4 i 4S, iPadów drugiej i trzeciej generacji, a także iPodów touch czwartej generacji. W system ten wyposażony będzie także fabrycznie iPhone 5 oraz iPod touch piątej generacji.
19.09.2012 21:52
Co nowego? Apple reklamuje nowy system hasłem „ponad 200 nowych funkcji”. Faktycznie liczba nowości jest imponująca, ale niestety nie ze wszystkich będzie można skorzystać na każdym urządzeniu, a zwłaszcza tym starszym. Zacznijmy jednak od początku: przede wszystkim iOS 6 to nowe mapy, dostarczane przez Apple, a nie Google Maps, wyposażone dodatkowo w nawigację głosową „zakręt po zakręcie” i nowy tryb flyover umożliwiający swobodne zwiedzanie np. wielu miast w USA z lotu ptaka. Polskich miast niestety nie uświadczymy w tym trybie, przynajmniej na razie. Podobnie sprawa wygląda z udoskonaleniami Siri, która odpowie teraz na więcej pytań i wykona za nas więcej czynności — pod warunkiem jednak, że będziemy rozmawiać z nią po angielsku. Co ciekawe, Siri oficjalnie trafiła także do iPada trzeciej generacji. Wydaje się, że również Passbook — wirtualny schowek na bilety, kupony i np. karty członkowskie programów lojalnościowych — w Polsce nie znajdzie póki co wielkiego zainteresowania, ale wszystko jest kwestią wprowadzenia obsługi tejże aplikacji przez polskie firmy, co miejmy nadzieję nastąpi.
Bardziej dostępne dla Polski nowości to możliwość wykonywania połączeń FaceTime przez 3G i tryb panoramy umożliwiający łatwe wykonywanie połączonych zdjęć o rozdzielczości 28 Mpix (obie te funkcje niestety nie dla starego iPhone'a 4), synchronizacja otwartych kart w Safari i lista stron „do przeczytania” zapamiętywana w trybie offline, udostępnianie zdjęć w usłudze PhotoStream oraz skrzynka pocztowa VIP (grupowanie maili od wskazanych osób). Znajdziemy także sporo nowości w samym telefonie: możliwość odrzucania rozmów z predefiniowaną wiadomością tekstową czy też ustawieniem przypomnienia o oddzwonieniu, tryb „nie przeszkadzać” z filtrem połączeń przychodzących (np. tylko od wybranych kontaktów albo gdy ktoś zadzwoni dwa razy w ciągu trzech minut) i nowy layout ekranu wybierania numeru. Dużą nowością jest pełna integracja Facebooka z systemem na wzór integracji z Twitterem poczynionej w iOS 5.
System pełen jest także drobnych usprawnień typu przełącznik Bluetooth w głównym menu, możliwość ustawienia powiadomień o nowej poczcie (jak i podpisów) dla każdej skrzynki mailowej osobno czy opcja ręcznego wyboru lokalizacji w przypomnieniach. Przebudowany został także iTunes Store: przede wszystkim aktualizowanie aplikacji nie wymaga już podawania hasła Apple ID, a muzyka z usługi iTunes Match jest wreszcie streamowana bez konieczności pobierania na urządzenie.
Jak zwykle przy premierze dużej wersji iOS, serwery Apple są obecnie mocno obciążone i instalacja może nie udać się za pierwszym razem. Błąd podczas pobierania nie powinien spowodować awarii istniejącego systemu, ale przed aktualizacją warto tak czy inaczej zrobić sobie kopię zapasową urządzenia do iClouda.