[IFA 2015] WD stawia na zrewolucjonizowanie chmury domowej
Na IFA 2015 swoje nowości prezentowało między innymi Western Digital, koncentrując się na tym segmencie, w którym jest liderem, czyli tak zwanych chmurach domowych. Na prywatne centra danych znalazło się już przeszło 1,6 miliona chętnych i producent rozwija z myślą o nich swoje oprogramowanie. Wiele przydatnych nowości wniesie mający zadebiutować 21 września system MyCloud OS 3. Pracuje się też nad kilkoma interesującymi rozwiązaniami w porozumieniu z ważnymi partnerami biznesowymi.
02.09.2015 | aktual.: 03.09.2015 21:47
Według WD, domowy serwer plików musi być banalny w użyciu, umożliwiać prostą synchronizację danych pomiędzy różnymi urządzeniami oraz systemami i łatwe przechowywanie zdjęć oraz filmików np. ze sprzętów przenośnych, a także posiadać wsparcie firm trzecich. We wszystkich tych aspektach producent poczynił postępy. Z OS 3 rozpoczęcie pracy z usługą MyCloud.com plus własnym NAS-em sprowadzi się tak naprawdę do kilku kliknięć. Proces konfigurowania konta czy wskazywania folderów do współdzielenia przebiega w dużej mierze automatycznie. Synchronizowanie danych z innymi osobami czy urządzeniami to też żaden problem, tak samo jak przywracanie plików lub ich starszych wersji czy dodawanie użytkowników uprawnionych do wglądu online w to, co przechowujemy. Dzięki dobrze zaprojektowanym aplikacjom, chmurę obsługuje się intuicyjnie nawet dotykiem. Jest do niej dostęp także na chromebookach.
Brak miejsca na iPadzie, iPhonie czy innym tego typu sprzęcie? Dzięki samoczynnemu przesyłaniu zdjęć oraz filmików z urządzeń przenośnych do chmury domowej możecie cykać i kręcić klipy bez obaw. Dzięki My Cloud Albums zaś szybko pozbieracie do kupy kolekcje od wybranych znajomych czy zdjęcia dotyczące konkretnych wydarzeń, takich jak przykładowo IFA. Funkcjonalność propozycji WD jeszcze do tego się zwiększy, bowiem wszyscy zainteresowani uzyskują dostęp do odpowiednich API oraz SDK.
Skorzystało z tego Milestone, znane z oprogramowania dla systemów monitoringu, oferując użytkownikom domowym i małym firmom kompletne rozwiązania stworzone z myślą wpierw o MyCloud 2100 oraz 4100, a w późniejszym czasie innych modeli. Ze współpracy z WD cieszy się Plex, czyli platforma używana do strumieniowania multimediów, oferująca między innymi wstępne transkodowanie, gdyby użytkownik kiedyś chciał mieć dostęp do swych filmików na urządzeniach nie obsługujących formatu wejściowego. W końcu zaś z WD w jednym szeregu chce iść Adobe, promując platformę Adobe Creative Cloud i chcąc zmieniać świat twórców cyfrowych treści.
Z nowinek sprzętowych, chwalono się przede wszystkim dwudyskowym MyCloud Mirror 2 generacji z OS 3 oraz dwurdzeniowym procesorem. Automatycznie tworzyć będzie dwie kopie danych, pozwalając użytkownikom spać jeszcze spokojniej. Urządzenie trafi na rynek 30 września.