Jak łatwo przygotować instalacyjny pendrive z Windowsem na Linuksie?
Przygotowanie instalacyjnego pendrive’a z Windowsem nie jesttrudne. Popularna aplikacja Rufuspotrafi szybko przenieść na nośnik USB obrazy ISO wielu systemów,w tym praktycznie wszystkich wersji Windowsa. I na tym można by byłosprawę zakończyć, gdyby nie jeden feler: wpierw trzeba Windowsamieć, Rufus na innych systemach bowiem nie działa. Co więc zrobić,kiedy pilnie potrzebujemy zainstalować na nowej maszynie czystegoWindowsa, a pod ręką mamy jedynie komputer z Linuksem?
13.01.2018 | aktual.: 15.01.2018 10:59
Można oczywiście zrobić to w konsoli, za pomocą podstawowychnarzędzi – dd, fdisk, mkfs.ntfs i ms-sys. To jednak dla większościużytkowników rozwiązanie bardzo niewdzięczne. Wybawieniem byławięc graficzna aplikacja WinUSB francuskiego programisty ColinaGille, która pozwalała utworzyć instalator Windowsa Visty, 7 i 8 wdowolnej odmianie z obrazu ISO, prosto na pendrive o pojemności 8GB.
Niestety WinUSB nigdy nie działało dobrze na dystrybucjachinnych niż Ubuntu i Debian – a potem przestało w ogóle działaćna ich nowszych wersjach. Ostatnią oficjalnie wspieraną jest VividVervet (15.04), choć rozwój programu ustał w 2012 roku.Stosowanie innych narzędzi, takich jak wieloplatformowe Unetbootinczy Etcherteż nic nie daje – pendrive z obrazem instalacyjnym Windowsa jestdość specyficzny. Przez długi czas robiliśmy w redakcji toręcznie, w końcu nie boimy się konsoli.
WoeUSB: open source wiecznie żywe
Okazuje się jednak, że ktoś ożywił WinUSB, przejmując jegorozwój. Na GitHubie użytkownik Slacka sforkowałWinUSB, nazywa się to teraz WoeUSB – i świetnie sobie radzi zobrazami ISO systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8.x orazWindows 10, we wszystkich wersjach i odmianach. Wspiera teżklasyczny rozruch z Master Boot Record, jak i (w wypadku Windowsa 7 ipóźniejszych) natywny UEFI.
Nowa sforkowana wersja dostępna jest w postaci pakietów RPM iDEB, jest też dostępny skrypt AUR do zbudowania programu ze źródełna Archu czy Manjaro. Po zainstalowaniu, korzystanie jest bardzoproste: należy wskazać źródło Windowsa (obraz ISO lub płytę wnapędzie CD/DVD) i wskazać docelowy pendrive, a potem kliknąćInstall i podać hasło administratora.
Uruchomienie WoeUSB z konsoli tekstowej daje dodatkowe możliwości,ich listę zobaczycie po wydaniu polecenia woeusb --help. W tensposób można wgrać np. instalator na określoną partycjępendrive’a, by mieć kilka wersji Windowsa do instalacji z jednegonośnika, wskazać format partycji (FAT32/NTFS), czy ustawićetykietę nowo stworzonego systemu plików.
Niezależnie od trybu, przygotowanie pendrive z Windowsem 10powinno zająć około 15 minut. Potem już pozostaje się tylkocieszyć instalowaniem najlepszego systemu operacyjnego naświecie.
Możliwe problemy
Komunikat: Error 256 w trybie graficznym lub Partition(s) on/dev/sdX are being used w konsoli – oznacza, że partycja napendrive została już automatycznie zamontowana i WoeUSB nie możesobie z tym poradzić. Należy ją odmontować, sprawdzając listęwszystkich zamontowanych partycji poleceniem df -aTh, a następniewydając polecenie sudo umount /dev/sdX1 – gdzie X to literapendrive przyznana przez system (zwykle /dev/sdb lub /dev/sdc).
Może się okazać, że pendrive w ogóle odmawia współpracy –tak może być po instalowaniu na nim wcześniej linuksowych obrazówISO za pomocą polecenia dd. Wówczas należy ręcznie zrobić z nimporządek pod kątem nośnika na instalator Windowsa. W konsoliwydajemy polecenia:
dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1 conv=notrunc ## usunięcie starej tablicy partycji echo -e "n\np\n1\n\n\nt 1\n7\nw\n" | fdisk /dev/sdX## partycjonowanie pendrive’a mkfs.ntfs -f /dev/sdX1 ## formatowanie w NTFS
Przydatne linki
- WoeUSB: pakiety DEB na Ubuntu 14.04, 16.04, 17.04 i 17.10 orazdystrybucje kompatybilne – WebUpd8(https://launchpad.net/~nilarimogard/+archive/ubuntu/webupd8/+index?batch=75&direction=backwards&memo=525&start=450)
- WoeUSB: pakiety RPM na Fedorę 25, 26 i 27 – FedoraPackage Sources(https://src.fedoraproject.org/rpms/WoeUSB)
- WoeUSB: skrypt do kompilacji z repozytoriów użytkownika naArcha, Manjaro i kompatybilne – AUR(https://aur.archlinux.org/packages/woeusb-git)
- Windows 10 (Fall Creators Update): obraz ISO z serwerówMicrosoftu(https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO)
- Windows 8.1 (różne wersje): obraz ISO z serwerówMicrosoftu(https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8ISO)
- Windows 7 (konieczny ważny klucz produktu): obraz ISO z serwerów Microsoftu(https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7)