Komputer dla gracza za 3000 zł. Pojedynek Radeona RX 470 z GeForce GTX 1060
Przyszedł czas na zaprezentowanie komputera dla gracza w budżecie około 3000 złotych. W tym materiale będziemy działać dwutorowo i pokażemy możliwości zbudowania komputera w oparciu o dwie różne karty graficzne w bardzo zbliżonej do siebie cenie. To nowa formuła i chętnie przeczytamy Wasze opinie na ten temat. Czy taki format prezentacji komputera dla gracza jest dla Was bardziej atrakcyjny? Tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszego wideo i podzielenia się opiniami!
03.02.2017 | aktual.: 03.02.2017 19:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Konfiguracja opiera się na procesorze AMD FX-8300, który pracuje z częstotliwością 3,3 GHz. To wersja Black Edition, którą z powodzeniem będzie można jeszcze podkręcić. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo na ten temat, który znajduje się niżej. Procesor został osadzony na rewelacyjnej płycie pod podstawkę AM3+, MSI 970A Gaming Pro Carbon. Wyróżnia się ona dyskretnym podświetleniem, przyzwoitą sekcją zasilania i całkiem dobrymi możliwościami OC. W komplecie znalazły się pamięci Corsair Vengeance 2x4GB 1866MHz. Zdecydowaliśmy się na dysk SATA m.2, to model o pojemności 256 GB z serii 600p. Może się on pochwalić rewelacyjną prędkością odczytu na poziomie 1500 MB/s! Tu może pojawić się alternatywa w postaci osobnego dysku SSD na system o mniejszej pojemności i dysku talerzowego na dane. Wasz wybór! Pozostałe elementy to zasilacz SilentiumPC Vero L1 o mocy 500 Watów i obudowa SilentiumPC Brutus M10.
Tu bardzo ważna uwaga, pamiętajcie że ceny poszczególnych podzespołów mogą się różnić. W trakcie przygotowywani materiału ceny kart graficznych zmieniały się od 1000 do nawet 930 złotych, wzrastały ceny pamięci RAM i dysków SSD. Cały czas jednak poruszamy się w zbliżonym do 3000 złotych budżecie.
Wybrałeś MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB
Karta MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB to rozsądny wybór w tym przedziale cenowym (około 1000 złotych). Karta jest fabrycznie podkręcona, rdzeń taktowany jest zegarem 1242 MHz a pamięci GDDR5 pracują z efektywnym zegarem 6600 MHz. Oto jak przedstawia się wydajność całego komputera z kartą MSI.
Komputer dla gracza za 3000 złotych z kartą MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB
W tym scenariuszu Radeon RX 470 prezentuje się całkiem dobrze. Wydajność w wielu tytułach pozytywnie zaskakuje. Zwłaszcza w DirectX 12 i w API Vulcan. Martwi jednak co innego, cały komputer potrafi łyknąć prawie 350 Watów.
Wybrałeś Palit GeForce GTX 1060 3GB Dual
GTX 1060 to praktycznie jedyna alternatywa dla Radeon RX 470. W dodatku w grę wchodzi wariant z pamięcią 3GB. Karta Palit GeForce GTX 1060 3GB Dual kosztuje właściwie tyle samo co zaprezentowana wyżej karta od MSI, też w okolicach 1000 złotych. Oto jak wypada w testach jednostka z kartą od Palita.
Komputer dla gracza za 3000 złotych z kartą Palit GTX 1060 3GB Dual
Karta Palita osiąga całkiem przyzwoite wyniki. Zwłaszcza w środowisku DirectX 11. Jej wydajność będzie dla części z Was z pewnością zadowalająca. Zwłaszcza że komputer wyposażony w tą kartę nie jest tak łasy na waty. Jednostka przy maksymalnym obciążeniu pobiera z gniazdka do 250 W. To dużo mniej niż konkurencyjne rozwiązanie.
Wnioski
Ciężko wydać jednoznaczny werdykt, która konfiguracja jest lepsza. Komputer z kartą MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB jest bardziej przyszłościowy, choć jego apetyt na waty martwi. I to już przy jednej karcie, a co będzie, kiedy zechcemy dołożyć drugi taki model? Na całe szczęście dokładanie drugiej karty nie będzie konieczne przez dłuższy czas. Wydajność tej konfiguracji powinna wystarczyć na lata.
Konfiguracja z Palitem GTX 1060 3GB Dual również ma swoje zalety, lecz z czasem będzie ich coraz mniej. Zaprezentowany model karty wydaje się produktem zaledwie „na teraz”, który obroni się wynikami w większości tytułów. Mniejsza pamięć wideo może dać znać o sobie bardzo szybko i konieczne będzie schodzenie z detalami w grach na średnie. Oczywiście możemy się szarpnąć na kartę z większą pamięcią. To powinno sprawę załatwić, jednak będzie nas nieco kosztować.
Dla ułatwienia wyboru podajemy kilka cyferek z benchmarków i gier. 3DMark Time Spy, Radeon 3492 pkt, GeForce 3570 pkt. W grze Battlefield 1 karta Radeon osiąga minimum 70 klatek, GeForce natomiast na 80 kończy. W Deus Ex: Mankind Divided Radeon osiąga w granicach 40-50 klatek, GeForce ledwie 20-30. Natomiast w Wiedźminie 3 GeForce wyprzedza Radeona o przysłowiowy włos. W Forza Horizon 3 na Radeonie mamy średnio 40, GeForce bliżej 30 klatek na sekundę.
Podkręcamy procesor i grafikę, mocy przybywaj!
Z racji tego, że udało nam się oszczędzić kilkadziesiąt złotych, postanowiliśmy wymienić chłodzenie dostarczane przez AMD razem z procesorem. Wybór padł na sprawdzony już cooler SilentiumPC Spartan 3 LT, który przewija się w naszych materiałach. Koszt niewielki, zaledwie 65 złotych. Oto, co udało się wycisnąć z procesora AMD FX-8300 i karty MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB.
Podkręcamy komputer dla gracza za 3000 złotych, mocy przybywaj!
Dosłownie w moment podbiliśmy zegar procesora z nominalnych 3,3 GHz do 4,4 GHz. Jeśli chodzi o grafikę, to rdzeń udało się podbić do 1380 MHz a pamięci do 1850 MHz. Wynik końcowy jest taki, że komputer przyspieszył, jednak zostało to okupione dużym wzrostem zapotrzebowania na energię. Cała jednostka potrafiła połknąć powyżej 450 Watów. Zabawa w OC przynosi pewne korzyści, jednak jest to okupione potężnym wzrostem poboru prądu przez komputer i podniesieniem wymagań co do zasilacza. Przykładowy zasilacz SilentiumPC 500 Watów pracował na granicy swoich możliwości.
Na koniec słowo dla tych, którzy podważą pomysł komputera na podstawce AM3+ i wysłużonego FX 8300 od AMD. Przecież za rogiem czai się Ryzen ze swoją mityczną już wydajnością i bardzo atrakcyjną ceną. Tak, Ryzeny mogą namieszać na rynku, jednak płyty i procesory na podstawce AM3+ nie znikną, będą one nadal w obiegu i po premierze Ryzena mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo. A Ryzen? Ten celuje w pułap cenowy zdecydowanie wyższy niż prezentowany tu procesor za 500 złotych.