Plextor M9Pe (512 GB) — teścik szybkiego i wydajnego dysku SSD
Jakoś nigdy nie przywiązywałem wagi do rodzajów dysków twardych. Osobiście korzystam z jakiejś niewybrednej jednostki SSD Samsunga na co dzień która w zupełności wystarcza mi do pracy jak i zabawy. Niedawno otrzymałem możliwość sprawdzenia w praktyce dysku SSD marki Plextor. Na czas testów trafił do mnie model Plextor M9Pe mający premierę na początku tego roku. Produkt ten wedle informacji producenta, ma zaspokoić żądnych wydajności graczy, a także profesjonalistów.
Skromny zestaw
Dysk trafił do mnie w kartonowym opakowaniu w którym znajdziemy dodatkowo instrukcję obsługi, dwie śrubki mocujące oraz dodatkowy wspornik do montażu w mini-PC. Sam dysk prezentuje się bardzo okazale, choć jestem przyzwyczajony do nieco mniejszych jednostek.
Dysk ten bazuje na 8‑kanałowym kontrolerze Marvell 88SS1093 i 64‑warstwowej pamięci flash Toshiba BiCS3 3D TLC NAND. Dodatkowo zaimplementowano autorską technologię PlexNitro, optymalizującą pracę pamięci podręcznej nośnika. Producent określa swój dysk jako bardzo szybki, dodając w tabelkach wysokie wyniki, które i tak spróbuję osiągnąć w przyszłych testach wydajnościowych.
Plextor M9Pe jest kompatybilny ze slotem PCI‑express. Przyznam szczerze że ta informacja spowodowała u mnie swoisty zastój gdyż jedyny port PCI‑express na mojej płycie głównej zajęty jest przez ... GTX 1070 :(. Z racji tego problemu musiałem się zwrócić do kolegi po fachu w celu otrzymania na czas testów, stosownej jednostki zapasowej. Sam dysk został wyposażony na jednym z boków w diody LED, sygnalizujące pracę urządzenia.
Specyfikacja
- Pojemność - 512 GB
- Kontroler - Marvell 88SS1093
- MTBF - 1,5 mln godzin
- TBW - 160
- Interfejs - PCI Express Slot
- Temperatura pracy - do 70 stopni
- Odczyt/zapis sekwencyjny - 3,000 MB / 1,000 MB
- Odczyt/zapis losowy - 180,000 IOPS / 160,000 IOPS
- Wymiary - 176.33 x 121.04 x 22.39 mm
- Waga - 200 gram
- Gwarancja - 5 lat (ograniczona współczynnikiem TBW)
Benchmarki a gry
W trakcie testów dysk ten służył mi jako domyślny. Miałem na nim zainstalowany system operacyjny Windows 7 Pro 64 bity oraz kilka gier i programów do edycji wideo. Sama praca w stresie, szczególnie podczas jednoczesnego renderowania grafiki i działania na komputerze, zalicza oczywiście ścinki, ale nie aż takie jak w przypadku nieco wolniejszych modeli. Sam system potrzebował na uruchomienie mniej niż 6 sekund i oferował od razu szybką i wydajną pracę. Ale jak wiadomo, wiele taki stan rzeczy zawdzięcza aktualizacjom oraz stosownemu odchudzeniu systemu ze zbędnego oprogramowania. W tym celu zająłem się grami.
Na dysku miałem zainstalowanego Wiedźmina 3 GOTY, nową odsłonę FarCry oraz grę Battlefield 1. To co oczywiście mnie urzekło to czas potrzebny na wczytywanie elementów plików gry i w samej grze. Dzieje się to w ułamkach sekund i sprawia przeogromne wrażenie, w stosunku do wolniejszych dysków. W praktyce podczas testów obciążających, wyniki są nader satysfakcjonujące:
Podczas normalnej pracy jego temperatura nie przekraczała 30 stopni a podczas stresu w wymagających grach dochodziła maksymalnie do 59.
Podsumowanie
Dysk Plextor M9Pe okazał się bardzo szybką i wydajną jednostką do wymagającej pracy oraz rozrywki. Mimo że dysk miałem dość krótki czas, to w pełni zaakceptowałem jego osiągi i możliwości które oferował w mojej codziennej pracy. Mam na myśli szybkie wczytywanie dużych plików danych, rendering 3D oraz bardzo szybkie wgrywanie map w rozgrywkach wieloosobowych. Trochę żałuję że dysk SSD o pojemności 512 GB musi aż tyle kosztować. Na dzień dzisiejszy kwota ta oscyluje wokół 985 złotych, co może i jest ceną sporą, ale w zupełności zasługuje na miano najszybszego dysku z którym do tej pory miałem okazję się zetknąć :)