macOS: 10 skrótów klawiszowych, które trzeba znać

Skróty klawiszowe na Macu często są problematyczne dla nowych użytkowników, szczególnie, gdy przesiadają się z urządzeń z Windowsem. Mając ich na uwadze, przygotowaliśmy kilka przydatnych skrótów, które powinny ułatwić im codzienną pracę.

Skróty klawiaturowe na Macu
Skróty klawiaturowe na Macu
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Karolina Kowasz

11.02.2022 11:34

Większość użytkowników szybko uczy się typowych skrótów na wycinanie, kopiowanie czy wklejanie - są one bardzo podobne do tych z Windowsa, różni je jedynie wykorzystanie klawisza Command zamiast Ctrl. Zdecydowaliśmy się więc skupić na tych mniej znanych, ale równie przydatnych kombinacjach klawiszy.

Blokowanie ekranu

Kombinacją niezwykle przydatną na co dzień, szczególnie, gdy pracujemy w tzw. przestrzeni open space, może być skrót Control+Command+Q, który natychmiastowo blokuje ekran laptopa. Użytkownik może oddać się od urządzenia bez zmartwienia, że inna osoba mogłaby skorzystać w tym czasie z MacBooka.

Szybkie wylogowanie

Nie mniej przydatną kombinacją dla osób, które pracują w biurze, jest skrót Shift+Command+Q, zapewniający szybkie wylogowanie użytkownika. Po jego użyciu, na ekranie pojawi się prośba o potwierdzenie, że na pewno chcemy się wylogować. Wystarczy szybko ją potwierdzić za pomocą klawisza Enter, a laptop zakończy proces wylogowywania.

Zamknięcie aktywnej karty

Czasami nie chcemy by ktoś zobaczył, jaką kartę mamy właśnie otwartą w przeglądarce. Zamiast panicznego szukania znaku x na ekranie, możemy wtedy szybko wykorzystać kombinację Command+W, która działa w dowolnej przeglądarce na MacOS-ie. Karta zamknie się automatycznie, a my nie musimy się martwić.

Przywrócenie zamkniętej karty

Kiedy jednak niechcący zamkniemy konkretną kartę w przeglądarce, niekoniecznie musimy szukać jej w historii przeglądanych stron. Tutaj może nam pomóc kombinacja

Shift+Command+T za pomocą której łatwo otworzymy ponownie ostatnią, zamkniętą stronę.

Zrzut ekranu (PrintScreen)

W wybranych przypadkach, możemy potrzebować zrobić zrzut ekranu naszego biurka na MacBooku. W tym celu wystarczy skorzystać z kombinacji klawiszy Shift+Command+3, a zrzut ekranu wykona się automatycznie, co zostanie potwierdzone charakterystycznym dźwiękiem.

Po wykonaniu zrzutu, będziemy mogli zobaczyć jego podgląd w prawym dolnym rogu ekranu. Jeżeli na niego klikniemy, uruchomi się prosty edytor, pozwalający na dokonanie szybkiej edycji lub usunięcie pliku, jeżeli zrzut ekranu nie wyszedł zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zapisane zrzuty ekranu znajdziemy na naszym Biurku.

Przełączanie aplikacji

W trakcie pracy zdarza się, że mamy otwarte kilka okien lub różnych aplikacji i musimy się między nimi wygodnie przełączać. W tym celu należy przytrzymać przycisk Command, a następnie nacisnąć klawisz Tab by pokazała się lista wszystkich uruchomionych obecnie aplikacji. Klikając Tab możemy wybrać aplikację, na którą chcemy się przełączyć.

Minimalizowanie okna

Bardzo często zdarza się także, że mamy otwarte dwa okna tej samej aplikacji i możemy potrzebować szybko zminimalizować to, które znajduje się na pierwszym planie. Tutaj przyda się nam kombinacja Command+M, zrzucająca aktywne okno na pasek menu. Jeżeli do tego skrótu dołożymy jeszcze klawisz Option, zminimalizujemy wszystkie okna pierwszoplanowej aplikacji.

Folder pobranych plików

Szukanie dopiero co ściągniętych plików może zająć trochę czasu. W normalnym trybie, użytkownik musi otworzyć Finder, a następnie, na liście ulubionych, znaleźć folder zawierający pobrane pliki. Można to jednak przyspieszyć wykorzystując skrót Option+Command+L, który otwiera folder Pobrane rzeczy. Jeżeli z tego samego skrótu skorzystamy w przeglądarce Chrome, pojawi się lista ostatnio pobieranych przez nas plików.

Sprzątanie kosza lub usuwanie historii przeglądarki

Ikona pełnego kosza bywa irytująca, tak samo jak nadmiar zapisanych danych w przeglądarce. I jednego i drugiego możemy się pozbyć kombinacją Shift+Command+Delete, która, wykorzystana na Biurku, automatycznie opróżni nasz kosz, zaś w przeglądarce wyczyści całą historię przeglądania, wraz z plikami cookie oraz innymi danymi.

Szukanie w dokumencie i na stronie

Wertując dany dokument czy stronę w poszukiwaniu konkretnej frazy, również możemy wesprzeć się skrótem wyszukiwania. Kombinacja Command+F wyświetli nam okno wyszukiwania, które ułatwi znalezienie konkretnego zwrotu w tekście. Możemy ją również wykorzystać na Biurku - w tym wypadku uruchomi się okno wyszukiwania plików i aplikacji znajdujących się na naszym laptopie MacBook.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)