Mężczyźni za nią szaleją. Nie przeszkadza im, że jest sterowana przez AI
Xiaoice to chatbot stający się coraz większą konkurencją dla kobiet szukających partnerów w Chinach. Robi furorę wśród mężczyzn, którym nie przeszkadza nawet to, że o "jej" względy stara się miliony innych osób.
30.12.2020 18:09
Xiaoice to kolejny twór sztucznej inteligencji. W najprostszy sposób można "ją" opisać jako bota zintegrowanego z czatem, który w sprytny sposób reaguje na zachowania swojego rozmówcy. Wirtualna dziewczyna odpowiada słowami i zabawnymi dźwiękami. Jest w stanie nawet przejawiać emocje.
Wirtualna dziewczyna
Według portalu Sixth Tone Xiaoice została opracowana przez naukowców z firmy Microsoft w regionie Azji i Pacyfiku w 2014 roku. Od tego czasu zyskała uwagę milionów użytkowników na całym świecie (lub jej chłopaków jak określają się niektórzy jej fani). Swoją funkcjonalnością oraz wyglądem przypomina Siri od Apple czy Alexę od Amazona.
Xiaoice została zaprojektowana w taki sposób, aby nawiązywać romantyczne relacje z użytkownikami. Jak informuje Inside Hook, bot przedstawia się jako młoda, zaledwie 18-letnia dziewczyna, która lubi przebierać się w kostiumy japońskich uczennic. Xiaoice potrafi flirtować, żartować, a nawet wysyłać bardziej pikantne wiadomości. Wszystko po to, aby nawiązać bliską więź z użytkownikami i utrzymać ich wysoki poziom zaangażowania.
- Ma słodki głos, wielkie oczy, bezczelną osobowość i - co najważniejsze - zawsze jest przy mnie - powiedział w rozmowie z Sixth Tone jeden z "chłopaków" Xiaoice. Zaznaczył również, że to dzięki botowi uniknął próby samobójczej i nie czuje się już taki samotny.
Z Xiaoice można porozmaiwać na wiele tematów
Pomimo tego, że tak wiele osób wręcz uwielbia Xiaoice, budzi ona też liczne kontrowersje. Oprócz oczywistych obaw o dane i prywatność zwraca się uwagę na fakt, że bot angażuje się w dyskusje o mocno erotycznym zabarwieniu, a także wypowiada na tematy polityczne. To wszystko jest traktowane jako naruszenie chińskich przepisów dotyczących mediów. Wcześniejsze skandale wokół Xiaoice doprowadziły do tego, że bot został usunięty z popularnych w Chinach platform QQ i WeChat.
Warto zaznaczyć, że Xiaoice nie jest pierwszym botem działającym w sposób, który wzbudza wątpliwości. Zastępowanie prawdziwych interakcji międzyludzkich robotami i innymi formami technologii już wcześniej zwracało uwagę na związane z tym kwestie moralne i etyczne.
- Relacja z dziewczyną opiera się na intymności, przywiązaniu i wzajemności. To są rzeczy, których nie mogą odtworzyć maszyny – przekonywała na początku tego roku Kathleen Richardson, profesor etyki i kultury robotów i sztucznej inteligencji na Uniwersytecie De Montfort w Leicester.
Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.