Microsoft Edge w Windows 10 po aktualizacji: nowe funkcje i poprawki
Październikowa aktualizacja Windowsa 10 przynosi wiele zmian, które dotyczą szeregu systemowych aplikacji i przeglądarka Edge nie jest tutaj wyjątkiem. Do programu trafiło sporo wartych uwagi nowości, z których większość dotyczy wykorzystywanych na co dzień funkcji, ale część jest także związana z bezpieczeństwem. Najważniejszym z nich warto przyjrzeć się z bliska.
03.10.2018 16:45
Po pierwsze do przeglądarki trafiły nowe ustawienia związane z blokowaniem automatycznego odtwarzania multimediów na stronach. Dostępne są globalne preferencje, jak i indywidualne ustawienia dla każdej z witryn. Użytkownik może w ten sposób całkowicie zablokować automatyczne odtwarzanie lub wybrać opcję pośrednią. Wówczas multimedia będą uruchamiane automatycznie, ale z wyciszonym dźwiękiem.
Skoro o ustawieniach mowa, to warto zwrócić uwagę, że zmiany pojawiły się także tutaj. Coraz większą liczbę opcji w preferencjach Edge'a podzielono w końcu na kategorie, by interesujące pozycje można było łatwiej znaleźć. Podział obejmuje na razie cztery kategorie, a są to opcje ogólne, związane z prywatnością i zabezpieczeniami, hasłami i autowypełnianiem oraz ustawienia zaawansowane. Nie można wykluczyć, że w przyszłości lista się rozrośnie i podział będzie bardziej szczegółowy, gdy w ramach danej kategorii znów będzie dostępnych zbyt dużo opcji na jednej liście.
Pozostając w temacie zarządzania przeglądarką, warto zwrócić uwagę na drobiazg dotyczący pobieranych plików. Po aktualizacji w widoku pobranych elementów pojawia się opcja szybkiego przejścia do folderu docelowego oraz skopiowania hiperłącza do wybranego pliku. To opcje, które pojawiają się na liście menu kontekstowego – aby z nich skorzystać wystarczy zatem kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolnym pobranym pliku.
Dalej warto poświęcić chwilę uwagi trybowi czytania. Pojawiły się tu nowe motywy kolorystyczne dla stron oraz tryb Fokus wierszy. Pozwala on zaciemnić całą stronę poza jednym, dwoma lub trzema wierszami tekstu, co ma stanowić dodatkowe ułatwienie podczas czytania. Wszystkie opcje są tu także teraz łatwiej dostępne, ponieważ przeprojektowano belkę, na której się znajdują.
Do Edge'a trafiły także inne, drobniejsze zmiany. Przeprojektowany został między innymi pasek narzędzi widoczny podczas przeglądania plików PDF, gdzie znalazło się teraz miejsce na pełne nazwy funkcji oraz opcja dodawania notatek, a nieznaczne poprawki dotyczą także interfejsu.