Niebawem iPhone rozpozna, czy na niego patrzysz

Nadchodzące urządzenia z systemem iOS, a w dalszej kolejności komputery Mac, będzie można w pewnym stopniu obsługiwać spojrzeniem. Firma Apple zarejestrowała ostatnio kolejny patent, którego nazwa brzmi: „Opóźnienie wydarzeń na wyświetlaczu bazujące na wzroku użytkownika” (delay of display event based on user gaze).

Niebawem iPhone rozpozna, czy na niego patrzysz
Michał Sokołowski

17.11.2015 | aktual.: 18.11.2015 08:46

Rozwiązanie to można wykorzystać na wiele sposobów. Przykładowo autokorekta może zamienić słowo napisane z błędem na prawidłowe, gdy użytkownik spojrzy na podkreślony fragment tekstu. Warto też wspomnieć, że nie pierwszy raz Apple próbuje wdrożyć podobną funkcję. W 2013 roku firma otrzymała powiązany patent, jednak w żadnym urządzeniu nie znalazło się opatentowane rozwiązanie.

Obraz

Możliwość detekcji ruchu gałek ocznych, a więc wykrywania spojrzenia, ma przede wszystkim przyczynić się do wydłużenia czasu pracy urządzeń na akumulatorze. W opisach zastosowań zarejestrowanych patentów można znaleźć między innymi znajomą funkcję przyciemniania ekranu, gdy użytkownik oddala wzrok od urządzenia.

W uzasadnieniu patentu Apple pisze: „Mobilne urządzenia przenośne stają się coraz popularniejsze. Aby zadowolić konsumentów, producenci starają się zmniejszyć wielkość urządzeń z każdą kolejną generacją. Barierą nadal pozostaje pojemność akumulatora. Jeśli system nie będzie inteligentnie zarządzał energią, może się to przyczynić do bardzo krótkiego działania na jednym ładowaniu. Sposoby zmniejszenia zapotrzebowania na energię są bardzo istotne, ponieważ wielu użytkowników intensywnie korzysta ze swoich urządzeń.”

Podobne możliwości oferuje konkurencja. Już od kilku generacji smartfonów Samsunga oraz LG możliwe jest na przykład zatrzymywanie odtwarzania gdy użytkownik nie patrzy na ekran, albo przyciemnianie ekranu. Czyżby firma z Cupertino pozazdrościła Androidowej konkurencji?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)