Nowa poprawka do stabilnego Windowsa 10 przynosi więcej usterek niż ich naprawia
Producenci antywirusów lubią nam opowiadać, że jedynymsposobem na bezpieczną pracę z komputerem jest regularneaktualizowanie antywirusa i systemu operacyjnego. Czy jednakregularne aktualizowanie systemu operacyjnego jest bezpieczne dlanaszej poważnej pracy? Sądząc po tym, co ostatnio Microsoft robi zaktualizacjami Windowsa 10, wydaje się, że z tą regularnościąlepiej sobie dać na wstrzymanie. To co dostajemy z Windows Updatemoże przynieść liczne problemy. Widać to po właśnie wydanejłatce KB4090913, przeznaczonej dla najnowszego Windows 10 FallCreators Update.
06.03.2018 15:44
Wątpliwości co do stabilności oprogramowania mogą mieć nietylko uczestnicy programu Windows Insider, którym nikt niczego nieobiecuje i dla których w sumie normalne powinno być, że kolejnakompilacja przynosi więcej usterek niż naprawia. Tak było np.ostatnio z buildem17112, udostępnionym w szybkim pierścieniu aktualizacji. Gdyjednak użytkownikom stabilnych wersji przytrafiają się poaktualizacji problemy uniemożliwiające dalszą pracę nakomputerze, to już nie może być potraktowane ulgowo – a takprzecież się stało w styczniu, kiedy to KB4056892wywoływało niebieski ekran śmierci u posiadaczy komputerów zestarszymi procesorami AMD.
Teraz o niebieskich ekranach śmierci na szczęście nie słychać,ale i tak należy się zastanowić, kto dał zielone światło dlałatki KB4090913. Podnosząc wersję systemu do buildu 16299.251,rozwiązywać ma problem z peryferiami na USB i wbudowanymiurządzeniami, takimi jak kamerka internetowa, które przestawałydziałać. Dochodziło do tego w sytuacji gdy Windows Update błędnieprzerywało instalacje nowszych wersji kluczowych sterowników,jednocześnie odinstalowując aktualnie zainstalowane sterowniki.
Błąd poważny, wymagający natychmiastowej poprawki, ale… naliście problemów z tą aktualizacją pojawiły się już czterypozycje, z czego dwie trywialne, ale dwie raczej nieciekawe: Są tokolejno:
- Historia Windows Update pokazuje, że KB4054517 nie zdołało sięzainstalować wskutek błędu 0x80070643. Komunikat ten jestfałszywy, zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie.
- Poprawka nie jest dostępna na komputery, na którychoprogramowanie antywirusowe nie ustawiło właściwego klucza wRejestrze. To znany problem, wynikający z obaw o kompatybilnośćantywirusów z mechanizmami ochrony pamięci kernela Windows przedatakami Meltdown. Jeśli Windows Update nie działa na naszymkomputerze, trzeba ręcznie utworzyć odpowiedni wpis w Rejestrze,tak jak zostało to opisane tutaj(https://www.dobreprogramy.pl/Nie-masz-antywirusa-na-Windows-7-nie-masz-latek-Microsoftu.-Jak-to-naprawic,News,86451.html).
- Po zainstalowaniu aktualizacji niektóre komputery mogą się nieuruchomić, zwracając komunikat 0x0000007B(INACCESIBLE_BOOT_DEVICE). Z wyjaśnienia przedstawionego przezMicrosoft wynika, że znów jest to problem z kolejnościąinstalacji i deinstalacji sterowników. W tej sytuacji pomożejedynie uruchomienie Windows 10 w trybie Recovery i usunięciełatki(https://support.microsoft.com/en-us/help/4075150). Porządne rozwiązanie ma być dostarczone w następnejaktualizacji systemu.
- Po restarcie wewnętrzna baza danych (WID) komponentu ActiveDirectory Federation Services (AD FS) może zostać uszkodzona,wskutek czego usługi Active Directory nie będą mogły sięuruchomić. Tutaj nie ma sposobu na naprawienie uszkodzeń. Jakwyjaśnia Microsoft, aby przywrócić serwer AD FS do działaniakonieczne jest przywrócenie bazy z kopii zapasowej.
No cóż, Windows-jako-Usługa to nie przelewki. Emocji więcejniż przy aktualizowaniu Arch Linuksa, i to mimo tego, że Microsoftma przecież o wiele więcej testerów, niż hobbystyczna dystrybucjarolling-release.