Nowości w becie przeglądarki Opera, która trafi w ręce chińskiego konsorcjum
Sporo nowości w przeglądarce internetowej Opera dostarcza jej najnowsza wersja beta oznacza numerem 36. Dotyczą one głównie interfejsu i zmian w wyglądzie, które zdają się być poniekąd odpowiedzią na zaprezentowane w ostatnim czasie nowości w Vivaldi, o których pisaliśmy wcześniej. Dziś także Opera, kojarzona dotychczas z Norwegią, została zakupiona przez chińskie konsorcjum.
10.02.2016 | aktual.: 10.02.2016 16:42
Nowości na stronie szybkiego wybierania
Nowa beta to kolejny etap eksperymentów ze stroną szybkiego wybierania. W wersji testowej zaprezentowano rozwiązanie, które łączy wyświetlanie prostokątów, których kliknięcie odsyła do określonych wcześniej przez użytkownika stron z serwowaniem mu aktualności. Pod miniaturami są zatem dostępne kafle różnych rozmiarów, które pozwalają na natychmiastowe przejście do najpopularniejszych artykułów z największych serwisów. Zmiana rozmiaru okna ma wpływ na układ treści, jednak zawsze nadrzędne są miniatury szybkiego wybierania.
Funkcję wyświetlania artykułów można jednak wyłączyć w odświeżonym oknie konfiguracji strony szybkiego wybierania. Tamże dostępny jest prosty podgląd motywów graficznych, łącznie z animowanymi, które spowalniają działanie okna szybkiego wybierania, oraz możliwość tworzenia własnych. Znaleźć tutaj można listę wszystkich elementów wyświetlanych w na stronie wybierania, z których każdy, łącznie z wyszukiwarką czy samymi miniaturami stron, można dowolnie pokazywać lub ukrywać.
Po lewej stronie znalazły się zaś ikony, dzięki którym możliwe jest przejście do zakładek, działu artykułów z podziałem na kategorię, danych zsynchronizowanych z innymi instalacjami przeglądarki oraz historii. Okno szybkiego wybierania staje się zatem dla Opery jednym z ważniejszych elementów interfejsu z coraz większą liczbą funkcji i możliwością konfiguracji.
Kolory (prawie) jak w Vivaldim
W przypadku nowości w ostatnich migawkach Vivaldiego, opisywaliśmy także zmiany w interfejsie polegające na możliwości kolorowania paska zakładek. Funkcja ta prezentuje się znacznie atrakcyjniej niż dotychczasowa możliwość oznaczania pojedynczych kart kolorem dominującym na witrynie. Opera przygotowała podobną funkcję w nowej becie przeglądarki w wersji na Windowsa 10.
Po przejściu do ustawień, a następnie panelu Przeglądarka, możliwe jest zaznaczenie funkcji Show system color on top bar. Nie chodzi zatem o znaną z Vivaldiego możliwość użycia koloru dominującego na stronie, który zmienia się w zależności od wyświetlanej strony, ale o kolor akcentów interfejsu Windowsa 10. Wpływ włączenia tej funkcji na wygląd interfejsu można zaobserwować na powyższych zrzutach ekranu. Operę, zarówno w wersji beta, jak i testowej, można znaleźć w naszej bazie programów.
Opera akceptuje ofertę chińskiego konsorcjum
Dziś także, choć nie ma to (na razie) wpływu na kierunek rozwoju samej przeglądarki, jasnym stało się, że Opera stanie się własnością chińskiego konsorcjum, które złożyło ofertę w wysokości 1,2 mld dolarów. Została ona zaakceptowana przez Norwegów, co sprawia, że przeglądarka, która od 1995 roku była kojarzona ze Skandynawią, przechodzi de facto w ręce Chińczyków (choć formalnie konieczna jest jeszcze zgoda udziałowców). Trudno spodziewać się, aby miało to szczególne znaczenie dla użytkowników programu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której są oni jednocześnie udziałowcami: akcje Opery podskoczyły od przejęcia o 38%.