Photoshop nie jest potrzebny. Pixelmator 3.5 to lepsze zaznaczanie i wtyczka do Apple Photos.
Pixelmator to jeden z lepszych programów graficznych, jakich można używać na OS X. Program zdobył sławę między innymi dzięki sukcesowi w App Store i zaraz po debiucie kilka lat temu został uznany za godziwego konkurenta Photoshopa w świetnej cenie.
27.05.2016 | aktual.: 27.05.2016 15:35
Z naszej bazy programów możecie pobrać 30-dniową wersję próbną Pixelmatora 3.5, która wprowadza kilka wartych uwagi nowości. Wydanie o nazwie kodowej Canyon pozwala między innymi pracować z poziomu programu Apple Photos i przeprowadzić retusz od razu po zaimportowaniu zdjęć. Wraz z programem zainstalowane zostanie rozszerzenie Pixelmator Retouch Extension i tym samym popularny edytor dołączył do kolekcji wartych uwagi rozszerzeń do Photos.
Możliwości rozszerzenia świetnie wpasowują się w środowisko, w jakim będzie używane. Rozszerzenie daje wygodny dostęp do narzędzi klonowania, „magicznego” naprawiania, które świetnie nadaje się do usuwania niechcianych obiektów ze zdjęć, pędzla korygującego ekspozycję, jasność i kontrast, pędzla pozwalającego manipulować kolorem a także pędzla zmiękczającego (rozmywającego) i wyostrzającego. Wszystkie opisane tu funkcje korzystają z API Metal i najnowszych osiągnięć Apple'a w dziedzinie przetwarzania obrazu oraz z możliwości języka Swift 2.
[vimeo=http://vimeo.com/168158256]Zmiany wprowadzone z użyciem rozszerzenia są niedestruktywne i w każdej chwili można je usunąć lub zredukować. Przy edycji można korzystać ze skrótów klawiszowych, gładzika Force Touch albo czułego na nacisk tabletu piórkowego.
Ponadto w Pixelmatorze pojawiły się dwa „sprytne” narzędzia do zaznaczania. Tak zwane „szybkie zaznaczanie” pozwala namalować zaznaczony obszar. Narzędzie automatycznie będzie wykrywać granice obiektów na podstawie barwy, tekstury i cieni. Narzędzie to pozwala dodawać obszary do zaznaczenia, odejmować, a także modyfikować krawędzie, by były bardziej miękkie lub ostrzejsze.
Kolejną nowością jest zaznaczenie magnetyczne, które także pozwala ręcznie zaznaczać skomplikowane kształty, ale granica jest przyciągana do najbliższej ostrej krawędzi. Łącząc możliwości tych dwóch narzędzi można zaznaczać i wycinać bardzo skomplikowane kształty. To powinno znacznie ułatwić prace fotomontażowe i projektowanie.
Lista zmian obejmuje też naprawienie kilku błędów, poprawę precyzji zaznaczania barw i wypełniania na OS X El Capitan, niepożądane rozciąganie warstw mniejszych niż płótno po zastosowaniu efektów i tym podobne.
Jeśli jeszcze nie znacie Pixelmatora, to doskonały moment, by sprawdzić jego możliwości. Pełna wersja kosztuje tylko 30 dolarów.