Retusz w chmurze - przegląd programów graficznych online

Nie tak dawno uruchomiliśmy kolejny dział w ramach naszego katalogu oprogramowania - aplikacje dostępne online, czyli "w chmurze". W niniejszym artykule zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi narzędziami do obróbki grafiki. Za ich pomocą możemy już nie tylko dzielić się fotografiami ze znajomymi w Sieci, ale także rysować, tworzyć szkice, projekty, a nawet modele 3D. Aplikacjom online nadal sporo brakuje do ich tradycyjnych odpowiedników instalowanych w systemie. Mają one jednak dużą zaletę - możliwość dostępu do projektów z różnych miejsc, niezależnie od sprzętu. Ten sam projekt możemy edytować w domu, w pracy czy u znajomych.

Photoshop - wybór pokazu slajdów
Photoshop - wybór pokazu slajdów

04.04.2011 | aktual.: 21.06.2011 16:55

W artykule postanowiliśmy przedstawić różnorodne narzędzia graficzne dostępne w Sieci. Dlatego obok Photoshopa online mamy AutoCAD WS czy 3DTin do obróbki modeli w 3D. Pod opisem każdej aplikacji zamieszczamy najciekawsze jej funkcje, a także wady i zalety narzędzia. Oczywiście opisane programy nie wyczerpują puli aplikacji dostępnych online. Uważniejsi czytelnicy stwierdzą, że często opisujemy mniej znane programy, zamiast skupiać się na tych najpopularniejszych (np. Photoshop zamiast Picasy czy Flickra) - jest to jednak działanie celowe. Chcemy zwrócić Waszą uwagę na narzędzia nietuzinkowe, o ciekawych możliwościach. Jednocześnie zachęcamy Was do dzielenia się w komentarzach swoimi ulubionymi aplikacjami graficznymi online, a także doświadczeniami związanymi z ich obsługą.

Aviary

Aviary to bardzo bogaty jak na aplikacje online zestaw narzędzi przeznaczonych do szeroko rozumianej obróbki multimediów. Do dyspozycji mamy narzędzia graficzne i przeznaczone do tworzenia dźwięków. Do pierwszej kategorii zaliczają się Phoenix Image Editor (rysowanie), Talon Screen Capture (przechwytywanie zrzutów ekranu), Raven Vector Editor (grafika wektorowa), Falcon Image Markup (znaczniki), Toucan (palety kolorów) a także Peacok Effects Editor (efekty). Aviary dostępny jest częściowo w wersji HTML5. Pliki możemy zapisywać online, nadając im tytuł, opis, a także tagi. Te ostatnie ułatwią wyszukiwanie zapisanych materiałów. Oprócz samych programów, Aviary oferuje również poradniki online w formie krótkich klipów wideo. Dowiemy się z nich o najważniejszych funkcjach programów? Przyjrzyjmy się poszczególnym programom wchodzącym w skład pakietu.

  • Aviary - widok ogólny
  • Aviary - Phoenix, edytor grafiki
[1/2] Aviary - widok ogólny

Za pomocą Phoeniksa stworzymy proste rysunki, korzystając z takich narzędzi jak pędzel, linijka, zaznaczenie, wypełnienie czy kształty. Narzędzie umożliwia też tworzenie warstw, wprowadzanie filtrów i efektów, wybór kolorów albo dodawanie napisów. Filtry można blokować, usuwać, duplikować, a także łączyć ze sobą. Możemy edytować kształty zaznaczenia, a także tolerancję dla magicznego zaznaczenia. Dodając tekst do obrazka, możemy wybrać krój czcionki, kolor jak i rozmiar. Phoenix oferuje również rozmazanie i klonowanie kształtów. Dostępne efekty to między innymi rozmazanie, wyostrzenie, uwypuklenie, erozja albo pędzel.

  • Aviary - Talon, przechwytywanie zrzutów ekranu
  • Aviary - Falcon, kształty
[1/2] Aviary - Talon, przechwytywanie zrzutów ekranu

Kolejne narzędzie w ramach Aviary to Talon do przechwytywania zrzutów ekranu. Jest to dodatek do przeglądarki - na razie tylko Chrome i Firefoksa. Możemy też wpisać adres strony internetowej, którą chcielibyśmy przechwycić. Talon pobierze ją i automatycznie zapisze na naszym koncie. W ten sposób możemy szybko stworzyć bazę zrzutów stron internetowych dostępnych online. Po ich pobraniu możemy edytować grafiki za pomocą Phoeniksa. Z kolei Falcon przyda się do dodawania kształtów do grafiki. Chodzi tutaj o strzałki, linie, tekst zaznaczenia i tym podobne. Możemy załadować obrazek z pamięci komputera, podać adres strony, albo po prostu przeglądać dostępne funkcje. Program przyda się zwłaszcza, jeśli chcemy szybko zaznaczyć coś na obrazku, czy podkreślić jakiś jego element. Do wyboru palet kolorów przyda się Toucan, który umożliwia zapisywanie i edytowanie plików, a także ich eksport.

  • Aviary - Peacock, edytor efektów
  • Aviary - Raven, grafika wektorowa
[1/2] Aviary - Peacock, edytor efektów

Do tworzenia grafiki wektorowej przeznaczony jest Raven. Za pomocą programu skorzystamy z takich narzędzi jak kształty, tekst, linie czy gradient. Można edytować także warstwy, dodawać wypełnienie czy zanikanie, jak również eksportować warstwy do innych programów w ramach Aviary (Phoenix i Peacock). Ciekawym pomysłem jest dodawanie gotowych kształtów takich jak figury geometryczne, labirynt czy serpentyna. Możemy edytować ich wielkość, kolor, a także położenie. Raven obsługuje bitmapy, pozwala też na wybór kolorów ze skal takich jak RGB, HSV czy CMYK. Warto też wspomnieć o programie Peacock umożliwiającym tworzenie ciekawych efektów. Umożliwia on wybór rozmiarów i ustalenie parametrów pliku, a także szybki podgląd. Możemy importować materiały, jak również eksportować gotowe płótna jako bitmapy.

Plusy...dostęp do pakietu aplikacjiprosty interfejsmożliwość zapisywania plików onlinetworzenie kopii zapasowych na płytach DVD...i minusybrak możliwości pobrania każdego rodzaju plików brak polskiej wersji językowejNajciekawsze funkcjewspółpraca z Amazon S3dodawanie znaków wodnychintegracja z serwisami społecznościowymiwersja Flash i HTML5AutoCAD WSAutoCAD WS przeznaczony jest przede wszystkim dla osób korzystających z tradycyjnej wersji programu. To raczej darmowe rozszerzenie, dodatek, a nie niezależna aplikacja. Stąd też nie możemy tworzyć żadnych plików, a jedynie edytować zapisane materiały DWG czy dzielić się z nimi. AutoCAD WS przeznaczony jest dla osób, które chciałyby wprowadzić ostatnie zmiany w projekcie, a nie mają akurat dostępu do desktopowego wydania programu albo korzystają z urządzeń mobilnych. Firma AutoCAD udostępniła bowiem swoją aplikację między innymi dla systemu iOS. W ten sposób poprawki w dokumencie możemy wprowadzać z poziomu tabletu czy smartfona.

  • AutoCAD WS - przykładowy projekt
  • AutoCAD WS - widok ogólny
[1/2] AutoCAD WS - przykładowy projekt

Aby skorzystać z aplikacji, należy się zarejestrować na stronie serwisu. Rejestracja jest darmowa, przyda się też, jeżeli chcemy przechowywać projekty online. Użytkownicy mogą z poziomu konta edytować pliki DWG, przesyłać materiały współpracownikom, śledzić przebieg pracy, historię zmian czy ustalać termin wykonania projektu. AutoCAD WS dostępny jest dla takich przeglądarek jak Internet Explorer, Firefox, Chrome czy Safari z zainstalowanym Flashem. Aplikacja umożliwia również dzielenie się projektami ze znajomymi czy współpracownikami, a także przesyłanie i odbieranie wiadomości. Usprawni to kontakt między osobami tworzącymi dany projekt.

  • AutoCAD WS - Google Maps
  • AutoCAD WS - zarządzanie warstwami
[1/2] AutoCAD WS - Google Maps

Inne funkcje oferowane przez aplikację to na przykład możliwość przypięcia projektu do mapy (Google Maps), tworzenie szkiców albo kilka sposobów ułożenia zapisanych materiałów, a także podglądu plików. AutoCAD WS oferuje możliwość wyszukiwania, zapisywania projektów w pamięci komputera, jak również tworzenie katalogów z plikami. Importowany plik nie może przekraczać 15 MB. Za pomocą aplikacji możemy edytować pliki DWG i DXF, a także przeglądać pliki graficzne (JPEG, GIF, BMG itp.).

Plusy...współpraca nad projektemmożliwość edycji szkicówprosta nawigacja...i minusybrak polskiej wersji językowejbrak możliwości tworzenia projektówwersja tylko we FlashuNajciekawsze funkcjeprofesjonalna obsługa DWG i DXFwspółpraca z desktopowym wydaniem programuPhotoshop Express EditorPhotoshop Express Editor to aplikacja dla osób, które chcą stworzyć album ze zdjęciami online, a także edytować i wprowadzać korekty w fotografiach. Aplikacja oprócz możliwości przechowywania i dzielenia się materiałami pozwala na korzystanie z Organizera czy dopasowywanie stylu fotografii (Photoshop Express Style Match). Przyjrzyjmy się jednak podstawowemu narzędziu, czyli ekspresowemu edytorowi.

Po załadowaniu zdjęć są one wyświetlane w bibliotece na naszym koncie. Możemy je katalogować ze względu na albumy, najnowsze zdjęcia lub też grupy albumów. Osobno wyświetlane są nieposortowane fotografie. Przydatną funkcją jest możliwość ustalenia, czy dany album ma być prywatny, czy też publiczny, a także przypisanie osób, z którymi chcemy się nim podzielić. Możemy też wysłać e-mail z linkiem do albumu lub do pokazu slajdów. Po kliknięciu grafiki możemy zająć się edycją. Dostępne są takie narzędzia jak przycinanie, zmienianie formatu, naświetlenie, usuwanie efektu czerwonych oczu, saturacja, balansowanie czy wyostrzanie. Efekty i korekcje podzielone są na trzy kategorie - podstawowe, korekta i zaawansowane. Oczywiście zmiany można cofać, a także w każdej chwili przywrócić wygląd sprzed edycji. Nad grafiką możemy pracować również w trybie pełnoekranowym.

  • Photoshop - powiększenie zdjęcia
  • Photoshop - lista albumów
[1/2] Photoshop - powiększenie zdjęcia

Osobna zakładka pozwoli na dodanie różnych efektów takich jak tekst, popularne „dymki”, nalepki, lub różne grafiki (zwierzęta, kostiumy, sport). W ten sposób można szybko wzbogacić zdjęcie o głównie humorystyczne elementy. Przyznajmy jednak, że nie są to ładne grafiki, które przypadłyby każdemu do gustu. Na szczęście wszelkiego rodzaju serduszka i gwiazdki można szybko wykasować albo też zapisać zdjęcie wzbogacone przy ich użyciu jako kopię oryginału. Photoshop Express Editor oferuje również możliwość tworzenia pokazu slajdów. Dostępnych jest około 50 szablonów, co powinno zadowolić nawet bardziej wybrednych użytkowników. Wśród nich są takie jak ślub, album ze zdjęciami, urodziny, święta, komiks, walentynki czy wakacje.

  • Photoshop - edycja zdjęcia
  • Photoshop - wybór pokazu slajdów
[1/2] Photoshop - edycja zdjęcia

Inne funkcje to możliwość pobrania grafik, drukowanie z poziomu programu, dodawanie tagów do grafik, a także dzielenie się materiałami za pośrednictwem zewnętrznych serwisów. Obsługiwany jest Facebook, Flickr, Photobucket czy Picasa. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza współpraca z serwisami takimi jak Picasa czy Flickr, również przeznaczonymi do obsługi grafik. Dzięki temu w łatwy sposób można importować i przesyłać materiały. Photoshop Express Editor oferuje także możliwość przeszukiwania biblioteki, a także kilka sposobów wyświetlania zapisanych materiałów. Program jest też dostępny dla urządzeń z systemem iOS firmy Apple - oczywiście nie we Flashu.

Plusy...łatwa nawigacjatryb pełnoekranowywłasny adres URL...i minusybrak polskiej wersji językowejniewielka liczba efektów i korekcjiNajciekawsze funkcjewspółpraca z innymi serwisamiminimalistyczny interfejs2 GB wolnej przestrzeni3DTin3DTin to narzędzie przeznaczone do tworzenia modeli w 3D. W odróżnieniu od innych aplikacji online, 3DTin umożliwia natychmiastowe przystąpienie do pracy, bez logowania ani otwierania osobnych kart czy okien z programem. Oczywiście jeśli chcemy zapisać czy udostępnić projekt, będziemy zmuszeni do założenia konta w serwisie. Tutaj czeka nas kolejna niespodzianka - możemy skorzystać z konta w Google Apps do zalogowania się w 3DTin.

  • 3DTin - przykładowy projekt
  • 3DTin - skróty klawiszowe
[1/2] 3DTin - przykładowy projekt

Jakie funkcje oferuje aplikacja? Oprócz prostego rysowania kształtów możemy zmieniać ich rozdział, wymazywać, korzystać z pędzla, próbnika kolorów, obracać model, a także wybierać kilka rodzajów podglądu. 3DTin oferuje również widok siatki, który pomoże podczas tworzenia modelu. Ciekawym pomysłem jest wyświetlanie w prawym, bocznym pasku gotowych projektów innych użytkowników. W ten sposób możemy przekonać się, jakie są możliwości aplikacji, a także samemu je edytować. Dodatkowo 3DTin oferuje listę najbardziej popularnych projektów i najaktywniejszych osób, które korzystają z aplikacji online. Poszczególne projekty mogą być oceniane przez użytkowników, można też w prosty sposób dzielić się nimi - za pomocą Facebooka, Twittera, a także przesyłając bezpośredni link do materiału.

  • 3DTin - przykładowy projekt
  • 3DTin - przykładowy projekt
[1/2] 3DTin - przykładowy projekt

Gotowe projekty możemy zapisywać na komputerze. 3DTin oferuje możliwość eksportu do formatów PNG, SVG, OBJ i STL. Na blogu firmy zamieszczane są informacje nie tylko o nowościach w aplikacji, ale również porady dotyczące projektowania - na przykład mebli czy samochodów. Program nie oferuje zaawansowanych funkcji, korzystanie z niego przypomina trochę zabawę w układanie klocków LEGO. Do dyspozycji mamy jedynie najprostsze kształty. Nie oznacza to jednak, że aplikacja jest nieudana. Wręcz przeciwnie, z pewnością przypadnie do gustu osobom, które chciałyby w prosty sposób stworzyć model 3D albo zwyczajnie pobawić się w wirtualne klocki.

Plusy...uruchomienie programu na starcieprosty interfejsmożliwość edycji innych projektów...i minusybrak zaawansowanych funkcjitylko język angielskiNajciekawsze funkcjeobsługa kont Googleocenianie projektówGliffyZa pomocą Gliffy stworzymy diagram, prostą prezentację, schemat czy mapę myśli. Jest to narzędzie przeznaczone do tworzenia wszelkiego rodzaju dokumentów biurowych mogących przydać się na przykład do zaprezentowania projektu. Zresztą, przykładowe dokumenty stworzone za pomocą tej aplikacji możemy obejrzeć na stronach producenta. Aplikacja przyda się szczególnie do pracy w biurze, jednak można ją wykorzystywać także na inne sposoby.

Po uruchomieniu programu otrzymujemy tak zwany ekran wyboru, za pomocą którego możemy ustalić, jakiego rodzaju diagram chcemy stworzyć. Do wyboru mamy kilka możliwości, począwszy od pustej kartki przez diagramy na potrzeby stron WWW, oprogramowania czy nawet plan pomieszczenia. W ramach każdego z motywów proponowanych jest kilka przykładowych rozwiązań, które możemy wykorzystać. I tak możemy załadować diagram wyjaśniający "kto ukradł mój lunch", objaśniający układ strony internetowej albo plan typowego biura.

  • Gliffy - ekran początkowy
  • Gliffy - wybór projektu
[1/2] Gliffy - ekran początkowy

Po załadowaniu projektu z lewego bocznego paska możemy wybierać narzędzia jak i gotowe kształty. Te ostatnie przypisane są, podobnie jak schematy, do kilku kategorii, co ułatwia poszukiwania. Możemy w prosty sposób zarządzać też biblioteką kształtów, usuwając na przykład niepotrzebne elementy. Gliffy oferuje również narzędzia do tworzenia podstawowych kształtów, rysowania, dodawania tekstu czy powiększania. W prawym bocznym pasku możemy zmienić wymiary dokumentu, a także wybrać wypełnienie. Aplikacja oferuje również szybki dostęp do różnego rodzaju dodatków czy Google Apps. Za pomocą Gliffy możemy umieścić gotowy projekt na blogu, udostępnić go znajomym, wydrukować z poziomu strony, jak również dodać współpracowników.

  • Gliffy - przykładowy projekt
  • Gliffy - drukowanie
[1/2] Gliffy - przykładowy projekt

Niestety, Gliffy nie jest darmową aplikacją. Bezpłatnie możemy korzystać z niej jedynie przez 30 dni. Po tym czasie należy wykupić abonament na usługę. Wszelako producent zostawił pewną furtkę, a mianowicie z programu można korzystać bez zalogowania na koncie. Nie pozwala to wprawdzie na przechowywanie plików czy współpracę z innymi użytkownikami, ale możemy na własne potrzeby stworzyć dowolny diagram czy schemat. Z pewnością nie jest to rozwiązanie, które przypadnie wszystkim do gustu, jednak nie blokuje ono całkowicie dostępu do funkcji oferowanych przez Gliffy.

Plusy...duża baza kształtówprzykładowe projektymożliwość współpracy...i minusy30 dniowe konto trialtylko język angielskiNajciekawsze funkcjeprosty eksport plikówekran wyboruZakończenieJak łatwo można się przekonać testując programy graficzne online, w przeważającej mierze nie oferują one tak bogatej palety funkcji, co ich tradycyjne odpowiedniki. Aplikacjom udostępnianym w Sieci nadal wiele brakuje do profesjonalnych rozwiązań. Widać to chociażby na przykładzie Photoshopa czy AutoCAD WS. Z drugiej strony można zaobserwować pozytywną tendencję. Coraz więcej programów online udostępnianych jest za darmo i powoli stają się coraz lepszymi narzędziami do edycji grafiki czy dokumentów. Tutaj dobrym przykładem jest pakiet Aviary, który początkowo dostępny był płatnie dla internautów, jednak dzięki zainteresowaniu sponsorów mógł być wprowadzony za darmo.

Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim narzędzia przeznaczone do publikowania i edycji zdjęć. Wprawdzie w tej kategorii opisaliśmy szerzej tylko Photoshopa, nie oznacza to jednak, że w Sieci nie ma innych rozwiązań. Niektóre z nich jak Flickr czy Picasa są dobrze znane sporej liczbie użytkowników. Z kolei trudno jest znaleźć odpowiedniki dla rzadszych narzędzi, jak na przykład AutoCAD. Sporym mankamentem jest też na ogół brak polskiej wersji językowej programów online. Może to zniechęcić wielu użytkowników, którzy szukają w Sieci darmowych, prostych w obsłudze rozwiązań. Miejmy nadzieję, że będzie się to zmieniać w najbliższym czasie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)