Slack chce, by Microsoft nie mógł dołączać Teams do Office 365. Wnosi skargę do UE
W przypadku liderów rynku nowych technologii bardzo często padają oskarżenia, że ich pozycja wynika z praktyk monopolistycznych.
Firma Slack właśnie wniosła skargę do Komisji Europejskiej na Microsoft. Ma pretensje o to, że aplikacja Teams jest dołączona do pakietu Office 365 i daje jej to niesprawiedliwą przewagę na rynku.
Slack vs. Microsoft Teams. Powtórka z Netscape vs. Internet Explorer?
Sytuacja, która tutaj zaistniała przypomina rok 1998, kiedy to Departament Sprawiedliwości w USA pozwał Microsoft w podejrzeniu o nielegalny monopol na rynku.
Chodziło o to, że przeglądarka Internet Explorer przez to, że była dołączana z systemem Windows (wtedy 95/98) poniżała pozycję na rynku konkurencyjnego Netscape Navigator (o co pretensje mieli jego twórcy).
Wtedy to amerykańska organizacja rządowa chciała doprowadzić do rozbicia Microsoftu na kilka spółek, ale ostatecznie nie doszło to do skutku. Jedna z nich miała zajmować się wyłącznie tworzeniem Windowsa, a druga - innym oprogramowaniem (np. Office i Explorerem).Koniec końców, gigant wygrał w sądzie i rozstrzygnięto apelację na jego korzyść, choć przyznano, że złamał on prawo.
Slack teraz chciałby, aby aplikacja Microsoft Teams przestała być częścią pakietu Office 365 i była dostępna jedynie samodzielnie.
– Chcą nas zabić, zamiast skupić się na tym, aby stworzyć świetny produkt i zadowolić swoich konsumentów - powiedział w czerwcu 2020 dyrektor generalny Slacka, Stewart Butterfield na łamach Wall Street Journal.
Firma Slack, główny konkurent Microsoftu i Teamsów, skierowała właśnie wniosek z roszczeniem antymonopolowym.
Przyjrzy się mu Komisja Europejska, która orzeknie, czy umieszczanie Teamsów w pakiecie z Office 365 jest praktyką nielegalną i monopolistyczną i czy gigant z Redmond nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku.
Microsoft już zaczął współpracować z Komisją Europejską i przekazywać jej wszystkie stosowne informacje.
Rzecznik firmy zauważył, że pandemia Covid-19 doprowadziła do rekordowego wzrostu użytkowników Teams. Z kolei Slack przez brak opcji grupowej wideokonferencji w darmowej wersji nie mógł liczyć na tego samego rodzaju przyrost.Microsoft sugeruje, że roszczenia Slacka są powodem frustracji związanej ze zmienną sytuacją na rynku w 2020 roku.
Slack jest natomiast zdania, że przez darmowe dołączanie aplikacji Teams do pakietu Office 365, miał ograniczone możliwości sprzedawania własnego produktu.
W kwietniu 2020 roku liczba osób korzystających z Teams wzrosła z 44 do 75 milionów. Slack z kolei wtedy osiągnął zaledwie 12,5 mln użytkowników. Co ciekawe, według danych Spiceworks, jeszcze w 2016 roku, jedynie 3 procent firm z sektora enterprise używało aplikacji Teams (a 13 proc. - Slacka).
[frame]Microsoft Teams na Windowsa, Androida i inne platformy jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania. Znajdziecie tam również Slacka na Windowsa oraz Androida i pozostałe platformy.[/frame]