Studenci college'u woleli nie zjeść niż stracić smartfon

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo przeprowadzili nietypowy eksperyment, którego celem było sprawdzenie, jak bardzo współczesna młodzież uzależniona jest od swych smartfonów. Grupę 76 studentów college'u, w wieku 18 - 22 lat, zmuszono do dokonania wyboru pomiędzy preferowanymi przekąskami a telefonem.

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak

03.12.2018 | aktual.: 03.12.2018 10:45

Osoby biorące udział w badaniu na okres trzech godzin zostały odcięte od wszystkich produktów żywnościowych, a po upływie pierwszej godziny, odebrano im dodatkowo smartfony. W tym czasie odbywały się normalne zajęcia wraz z przepisowymi przerwami.

Następnie nakazano wykonanie na komputerze rozmaitych zadań z nagrodami w formie wirtualnej waluty, pozwalającej wykupić dostęp do jedzenia lub telefonu. Jak czytamy w raporcie, badacze zbierali jednocześnie dane ankietowe i telemetryczne. Studenci musieli na przykład określić, ile minut z urządzeniem mobilnym byliby w stanie wykupić wobec stale rosnącej stawki (od 0 do 1 120 wirtualnych dol. za minutę). Sprawdzano też nakład pracy.

Wyniki zaskoczyły naukowców. Wszyscy ankietowani opowiedzieli się za możliwie najszybszym odzyskaniem smartfonu, pomimo że kuszono ich potencjalnie ulubionymi smakołykami.

– Wiedzieliśmy, że uczniowie będą zmotywowani do uzyskania dostępu do swoich telefonów, ale byliśmy zaskoczeni, że pomimo niewielkiej deprywacji żywności, zainteresowanie smartfonami znacznie przekroczyło zainteresowanie żywnością – powiedziała pomysłodawczyni projektu, Sara O'Donnell, doktorantka psychologii klinicznej z Wydziału Pediatrii.

Oczywiście można zarzucić O'Donnell zbyt mało radykalne założenia eksperymentu, ponieważ nie sprawdziła, jak zachowaliby się ludzie w obliczu prawdziwego głodu. Niemniej zwycięstwo telefonu nad jedzeniem dla przyjemności tak czy inaczej stanowi wyrazisty znak czasu.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)