Tryb poufny w Gmailu jest już dostępny. Jak z niego korzystać?
Korzystający z poczty Gmail mogą już w większości przypadków korzystać z nowej funkcji – trybu poufnego umożliwiającego przesyłanie ważnych wiadomości z wykorzystaniem dodatkowych zabezpieczeń. Nadawca e-maila może tu z góry określić do którego dnia wysyłana wiadomość może zostać odczytana oraz zmusić adresata do dodatkowego potwierdzenia swojej tożsamości przed jej odczytaniem. Dzięki temu trudno mówić o możliwości przeczytania danego maila przez niepowołane osoby.
11.05.2018 18:40
Nowa funkcja trafia do nowych użytkowników partiami, możliwe więc, że nie u wszystkich osób będzie widoczna już teraz. W takim przypadku trzeba będzie uzbroić się prawdopodobnie maksymalnie w kilka dni cierpliwości. Aby skorzystać z nowej opcji należy w pierwszej kolejności aktywować nowy wygląd poczty Gmail. W tym celu należy kliknąć na ikonę koła zębatego, by wyświetlić listę opcji. Możliwość aktywacji nowego wyglądu znajduje się na górze listy.
Jeśli nowy wygląd jest już aktywny, czas przejść do redagowania nowego e-maila. Na etapie tworzenia treści i wskazywania tytułu czy adresata wszystko przebiega dokładnie tak samo jak dotychczas. Gotowego maila można wysłać w sposób tradycyjny lub skorzystać z trybu poufnego. Ten aktywować można ostatnią ikoną na pasku narzędzi poniżej edytowanej wiadomości.
W trybie poufnym adresat nie otrzyma naszej wiadomości wprost do swojej skrzynki. Otrzyma hiperłącze, które umożliwi wyświetlenie wiadomości w nowej karcie przeglądarki. Na podobnej zasadzie działają na przykład linki do zawartości udostępnianej przez Dysk Google. Na etapie tworzenia nowej wiadomości w trybie poufnym, nadawca ma więc możliwość ustalenia czasu, przez który aktywny będzie link wysyłany do nadawcy – na przykład tylko na kilka dni od wysłania.
Ciekawie prezentuje się także możliwość dodatkowego wymuszenia potwierdzenia swojej tożsamości z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Jeśli nadawca zaznaczy tę opcję, będzie musiał dodatkowo wskazać numer telefonu komórkowego adresata (ten może się także wczytać automatycznie z kontaktów), by za pomocą dodatkowego hasła SMS potwierdził on swoją tożsamość podczas odczytywania wiadomości. Gdy ustawienia zostaną wprowadzone, wiadomość można wysłać analogicznie jak normalnego e-maila.
Odbiorca zamiast treści bezpośrednio w mailu, otrzyma wiadomość od Google z linkiem do wyświetlenia otrzymanej poufnej wiadomości. Po jego kliknięciu może zostać poproszony o podanie kodu z SMS-a, który w tym momencie wysłany zostanie na podany wcześniej przez nadawcę numer. Jeśli hasło wpisanie zostanie poprawnie, a link nadal jest aktywny (nie upłynął wskazany termin ważności), na ekranie odbiorcy wyświetlona zostanie ostatecznie treść wiadomości. Podgląd nie umożliwia klasycznych metod wydruku, kopiowania oraz przekazywania dalej otrzymanego e-maila.