Vyatta Core 6.3 bez WebGUI i szablonów maszyn wirtualnych

Od dzisiaj można pobierać nową wersję systemu Vyatta - specjalistycznej dystrybucji Linuksa opartej na Debianie służącej do budowy routerów, która odpowiada między innymi za łączność portalu dobreprogramy ze światem. W tej wersji jednak użytkowników bezpłatnej edycji Core czeka małe rozczarowanie...

Wojciech Kowasz

24.08.2011 09:37

Bezpłatne wersje Vyatty wydawane są zgodnie z harmonogramem co około pół roku, a pomiędzy wydaniami nie są oferowane żadne poprawki. Vyatta Core 6.3 wprowadza więc ponad 200 poprawek do błędów zgłaszanych od momentu wydania poprzedniej wersji 6.2 w marcu. Niewiele jest istotnych nowości. Wśród tych najciekawszych warto wymienić usystematyzowanie struktury folderów tak, aby łatwiej można było zarządzać skryptami i plikami niezbędnymi po restartach i aktualizacjach do kolejnych wersji, usprawnienia w obsłudze IPSec VPN oraz OpenVPN (między innymi możliwość restartu pojedynczego tunelu lub rozłączenia konkretnego użytkownika), a także — eksperymentalnie — pojawienie się 64-bitowej wersji systemu, która jednak na typowych routerach nie ma w zasadzie racji bytu.

Najnowsza wersja może rozczarować użytkowników bezpłatnej edycji Core, zwłaszcza tych początkujących. WebGUI, czyli graficzny interfejs webowy do zarządzania i konfigurowania Vyatty został bowiem przepisany z wykorzystaniem nowego frameworka do zdalnego zarządzania dostępnego wyłącznie w płatnej, subskrypcyjnej edycji systemu. Oznacza to, że w bezpłatnej edycji Core w ogóle z WebGUI nie skorzystamy. Co więcej, producent Vyatty zdecydował o wycofaniu wstępnie przygotowywanych szablonów maszyn wirtualnych z wersją Core dla najpopularniejszych hypervisorów, między innymi dla VMware Hypervisor i Citrix XenServer. Szablony te również są teraz dostępne tylko dla subskrybentów, a użytkownicy wersji bezpłatnej muszą skorzystać z obrazu ISO i samodzielnie zainstalować system. Nie jest to wielki problem, ale taka polityka „utrudniania życia” co najmniej dziwi po latach udostępniania szablonów wszystkim zainteresowanym.

Jest jeszcze jedna ważna uwaga związana z wersją 6.3: aktualizacja pakietowa za pośrednictwem polecenia „full-upgrade” nie jest już obsługiwana i nie należy jej używać pod żadnym pozorem, ponieważ grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem zainstalowanego systemu. Jedyna wspierana metoda uaktualnienia to wykorzystanie obrazów instalacyjnych lub po prostu reinstalacja od zera z obrazu ISO. Nie jest to niestety najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy mocno dopasowali system do swoich potrzeb i/lub posiadają zainstalowane własne pakiety. Więcej informacji o wydaniu można znaleźć w dokumencie Release Notes. Na stronach producenta po rejestracji dostępny jest również przewodnik instalacyjny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)