Ferguson FBOX 2 — dobre bo polskie
14.10.2014 | aktual.: 14.10.2014 07:24
Ferguson FBOX 2 to jeden z najnowszych modeli odtwarzaczy multimedialnych wyprodukowanych przez polską firmę, która na rynku istnieje od 1989 roku, zaś od 2001 Ferguson rozpoczął produkcję cyfrowych set‑top-box'ów do odbioru telewizji satelitarnej. Od tego czasu firma skoncentrowała się na cyfrowych technikach multimedialnych i jest jednym z największy jej dostawców w naszym kraju.
Ferguson FBOX 2 został oparty o Androida 4.4 z preinstalowanymi aplikacjami dzięki czemu może stać się godnym centrum multimedialnym, na którym odtworzymy wszystkie aktualne formaty plików.
Samo urządzenie jest zgrabne - posiada niewielkie rozmiary 130 x 130 x 45 mm, a jego wykonanie jest naprawdę solidne. Do stworzenia obudowy został wykorzystany błyszczący plastik, który fajnie się prezentuje tuż po wyjęciu z pudełka. Jednak czar pryska, ponieważ łatwo na nim zostawić odciski palców, które później zmieniają się w nieprzyjemnie wyglądające smugi.
Z przodu urządzenia został umieszczony jeden port USB (otg), wraz z diodą IR, zaś po lewej mamy do wykorzystania slot na kartę SD, dzięki któremu rozszerzymy wewnętrzną pamięć. FBOX 2 został wyposażony w dwa wyjścia TV - cyfrowe HDMI i analogowe Jack - RCA, dodatkowo z tyłu urządzenia mamy kolejny port USB i wejście Ethernet, które było ukłonem w stronę użytkowników, którzy nalegali na producenta, aby port się pojawił w nowym modelu.
Ferguson reklamuje urządzenie jako model 50% szybszy od poprzednika, ponieważ ten posiada więcej rdzeni procesora i lepsze GPU. Specyfikacja poniżej:
- Pamięć 1GB DDR3
- Pamięć wewnętrzna eMMC Flash 4GB
- Łączność wbudowane Wi-Fi 2.4G 802.11b/g/n, Ethernet
- Procesor Allwinner A31s ARM® Cortex™-A7 Quad-Core
- Układ grafiki 3D PowerVR™ SGX544MP2
- Wejścia / wyjścia USB OTG & SD card slot, AV OUT, RESET, HDMI, Ethernet port, DC IN, USB HOST Port
- Wsparcie klawiatury Tak, bezprzewodowe (2.4G Wireless Keyboard & Mouse)
- Wspierane protokoły DLNA(DMR), NFS, CIFS, Miracast, Airplay
- Obsługiwane kontenery audio MP3, WMA, WMA, AAC, OGG, OGA, FLAC, ALAC, inne (aplikacje z Google Play)
- Obsługiwane kontenery wideo WMV, MP4, RM, RMVB, TS, AVI, VOB, MOV(h.264), ASF, 3GP, inne (aplikacje z Google Play)
- Streaming online Youtube, XBMC, MoviePlayer, inne (aplikacje z Google Play)
System
Jak już nadmieniłem na początku mini-PC Fergusona zostało wyposażony w system Android w wersji 4.4.2, co daje nam dostęp do szerokiej gamy oprogramowania w Google Play. To co mnie osobiście urzekło w FBOX 2 to zmodyfikowany interfejs. Ferguson połasił się o zmianę belki systemowej, którą powiększył - dzięki czemu jest łatwiejsza do odczytu z dalszej odległości.
Kolejnym miłym dodatkiem jest autorski Launcher, który moim zdaniem jest najlepszy z pośród tych, które spotkałem na swojej drodze - pisząc recenzję Androidowych TV Boxów. Launcher jest kolorowy i łatwy w użyciu nawet dla najmłodszych - ekran został podzielony na wie części. Pierwsza to slide show kategorii, do których możemy przypisać wybrane aplikacje i druga gdzie znajdziemy kafelki ze skrótami preinstalowanych aplikacji.
W kategoriach jest jedna zabezpieczona hasłem, dzięki której możemy ukryć aplikacje, do których nie chcemy aby wszyscy mieli dostęp. Oczywiście to zabezpieczenie łatwo jest obejść np. instalując inny Launcher, ale nie wszyscy muszą o tym wiedzieć.
Pilot
W zestawie oczywiście nie mogło zabraknąć pilota, który trzeba przyznać jest przyjemny w obsłudze. Po za standardowymi przyciskami do obsługi Androida Ferguson umieścił dodatkowe przyciski Zoom, co jest niezłym rozwiązaniem dla przystawek do telewizora. Także zaskakującą funkcjonalnością pilota jest myszka żyroskopowa - piszę zaskakującą bo nigdy nie spotkałem zestawu, gdzie taki pilot byłby w standardzie.
Gry/Muzyka/Filmy
Choć w FBOX 2 nie są zastosowane mocne komponenty to sprawdza się on dobrze jako narzędzie do rozrywki. Bezproblemowo zagramy na nim w gry, a dzięki pilotowi z żyroskopem możemy pomachać ręką przed ekranem grając Ninja Fruit. Zaś jeśli chodzi o Muzykę, czy Filmy to Ferguson oferuje wszystko co każdy box z Androidem. Producent preinstalował kilka aplikacji, aby polski użytkownik mógł od razu skorzystać z dobrodziejstw Internetu. Jedną z nich jest aplikacja Player - jednego z największych dostawców treści audiowizualnych w Polsce. I tak krocząc dalej przez listę programów możemy zauważyć, że także znalazła się aplikacja FilmBox Live, XBMC, czy TuneIn Radio w wersji Pro, który w markecie kosztuje ponad 37zł.
FBOX 2 swobodnie radzi sobie z otwieraniem wielu formatów plików - swobodnie oglądniemy na nim film w rozdzielczości Full HD, lub wyślemy obraz z swojej komórki lub tabletu na ekran telewizora za pomocą Miracast. Zaś jeśli chcemy, aby XBMC (kodi) startował wraz z systemem możemy zaptaszkować taką opcję w ustawieniach systemu.
Benchmarkowanie
Jak nadmieniałem kilka linijek wyżej w tym androidowym pudełku Ferguson nie zastosował nowego modelu procesora, a wybrał Allwinnera z marca 2013.
A to przekłada się na wyniki w Antutu, czy 3DMArk u, które możecie zobaczyć poniżej:
Podsumowanie
Prezentowany przeze mnie dzisiaj box jest dowodem na to, że rodzime produkty też mogą być konkurencyjne. FBOX 2 choć wyprodukowany w Chinach to widać, że Polscy Inżynierowie pracowali nad tym produktem i dołożyli wszelkich starań, aby zadowolić każdego polskiego klienta. Dużą przewagą Fergusona nad innymi producentami androidowych przystawek jest to, że nadal pracuje nad oprogramowaniem, czego owocem są aktualizacje, które możemy pobrać z działu Pobierz producenta. Dla mnie FBOX 2 jest przyjemnym urządzeniem, które swobodnie mogę polecić mniej wymagającym użytkownikom.