Zawsze chciałeś otworzyć Muzeum Gier Wideo? Wesprzyj inicjatywę z Wrocławia
Gry to mimo wszystko ważne dzieła kulturowe i szkoda by było, byśmy pozapominali nie tylko o najważniejszych hitach sprzed lat, lecz również kultowych komputerach czy konsolach, gdy czas tak niemiłosiernie pędzi do przodu. Pewnie niejeden gracz myślał kiedyś o zgromadzeniu ogromnej kolekcji sprzętów, a potem może nawet jakiejś małej publicznej wystawie? Młodzi miłośnicy świata elektronicznej rozrywki z Wrocławia na marzeniach nie poprzestali. Wystartowała zbiórka na projekt Muzeum Gier Wideo.
25.06.2015 12:45
Plan mają dość ambitny. Chcą na południu Polski otworzyć pierwszą wyspecjalizowaną placówkę, która przyciągałaby całe pielgrzymki graczy, pragnących poznać i pooglądać różnorakie systemy do grania plus same gry oczywiście. Pomysłodawcy pragną zebrać wszystkie możliwe konsole oraz komputery, a przy tym umożliwić też wypróbowanie ich odwiedzającym. Zaczynają z 30 klasycznymi systemami podłączanymi pod telewizor, Commodore 64 oraz sercami pełnymi nadziei. Naturalnie ich wizje nie spełnią się bez odpowiedniego zastrzyku gotówki. W serwisie PolakPotrafi szukają 92 tysięcy złotych.
Wystawa to jednak nie wszystko. Do tego dojdzie Wirtualna Encyklopedia Gier Wideo, czyli rzeczowe kompendium z informacjami na temat rozwoju branży, gier i ogólnie urządzeń rozrywkowych. Ponadto planowane jest przyjazne miłośnikom gier studio fotograficzno-filmowe z profesjonalnym wyposażeniem, regularne spotkania i dyskusje z deweloperami, warsztaty tematyczne (tworzenie gier, badanie rynku, marketing itd.), a także zajęcia z tzw. cosplay'u, wykładające podstawy przygotowywania przebrań.
Pełną opcję wyceniono niemniej na 165 tysięcy złotych, a najpierw trzeba zrealizować podstawowy cel. Znaczna część pozyskanych środków pójdzie zwyczajnie na zakup sprzętu, akcesoriów, oprogramowania i wyposażenia lokalu, który ma być usytuowany w granicach Starego Miasta lub Śródmieścia. Reszta wydana zostanie na remont, spłatę zobowiązań oraz kilka miesięcy czynszu, aby projekt miał czas się rozruszać. Twórcy muzeum bardzo liczą na wzrost zainteresowania miastem, kiedy w 2016 roku Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury i dlatego między innymi nie kombinowali np. z Warszawą. Są jednak realistami. Jeżeli po ewentualnym sukcesie zbiórki, do lutego okaże się, że pomysł jest nierentowny, ani nie zainteresuje się inicjatywą żaden większy inwestor, cały zebrany sprzęt zostanie oddany w ręce działalności o podobnym profilu, wybranej przez wspierających Muzeum Gier Wideo. Zbiórka potrwa 42 dni.