ZipaMicro – mały kontroler z wielkimi możliwościami do inteligentnego domu
Przy przygotowywaniu domu do instalacji inteligentnych urządzeń trzeba się niestety nieźle nagłowić i najlepiej planować sieć jeszcze zanim się wprowadzimy. Sercem tego systemu będzie spora centralka, zarządzająca automatyką budynkową, którą sobie wymarzymy. Prężnie rozwijająca się firma Zipato stara się zmienić to podejście i uczynić ten proces łatwiejszym i mniej inwazyjnym. Przeznaczyła do tego malutki kontroler ZipaMicro.
22.06.2018 | aktual.: 26.06.2018 13:51
Kontroler ZipaMicro ma wymiary 62 × 60 × 50 mm. W porównaniu do konkurencji jest naprawdę malutki. Dla porównania Fibaro Home Center 2 mierzy 225x185x44 mm i ma wystającą antenkę, uboższy Home Center Lite zaś 90x90x33 mm. ZipaMicro, podobnie jak urządzenia Fibaro, posługuje się Wi-Fi oraz protokołami Z-Wave i Z-Wave Plus. Prawdopodobnie ZipaMicro nie jest najmniejszą centralką, jaką znajdziemy na rynku. Centralki Vera Plus nie są wiele większe (115x79cmx31 mm) i obsługują zarówno protokół Z-Wave, jak i ZigBee.
ZipaMicro zadziwia nie tylko rozmiarem, ale też możliwościami. Producent stawia na kompatybilność z jak największą gamą urządzeń Z-Wave. Podłączymy do niej nie tylko inne urządzenia Zipato, ale też mnóstwo czujników innych producentów (czujniki Fibaro, D-Link, systemy do okien i rolet Fakro, zamki Gerda i wiele innych). Ponadto łączność IP umożliwia współpracę z akcesoriami Nest, Philips Hue czy sprzętem audio firmy Sonos. Nie zabrakło możliwości podłączenia do sieci urządzeń z asystentką Amazon Alexa, która umożliwia sterowanie automatyką poleceniami głosowymi. Dzięki temu mamy możliwość niemal dowolnej rozbudowy i przebudowy swojego systemu automatyki budynkowej i wymiany urządzeń, jeśli na rynku pojawią się nowsze.
W środku kontrolera ZipaMicro znalazł się czterordzeniowy ARM Cortex-A7 i 256 MB RAM-u DDR3. Na dane mamy 2 GB, a całość pracuje pod kontrolą niewielkiej dystrybucji Linuksa. Kostka ma moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n i gniazdo ethernetowe 10/100M. Centralka wymaga zasilacza 5V i pobiera między 1,2 i 5 W. Na wszelki wypadek można zamontować w niej zapasowy akumulator o pojemności 900 mAh. Status urządzenia pokazują LED-y sygnalizacyjne. ZipaMicro nie ma takich możliwości rozbudowy, jak jego większy brat ZipaBox, do którego można dołączyć na przykład moduł ZigBee, ale rekompensuje to większą mocą obliczeniową.
W zestawie nie zabrakło aplikacji mobilnej, z pomocą której można sterować inteligentnym domem zarówno z wewnętrznej sieci, jak i przez Internet, gdy nie jesteśmy w domu. Aplikacja jest dostępna dla Androida i iOS-a, ma także kilka widżetów ułatwiających monitorowanie domu.
Centralka pozwala oczywiście na wysyłanie powiadomień e-mailem i push na urządzenia mobilne. Dla lepszej automatyzacji można tworzyć scenariusze, planując sekwencje zachowań różnych urządzeń w określonych warunkach, na przykład zamykanie okien i zasłanianie rolet, gdy wychodzimy z domu. Proces ten jest dość intuicyjny i nie wymaga znajomości języka programowania.
Zipato - Rule Creator
Do listy możliwości trzeba doliczyć możliwość podglądania obrazu z kamer IP monitoringu domowego. Obraz można zobaczyć z dowolnego miejsca, zarówno przez aplikację mobilną, jak i przez serwery pośredniczące Zipato. Możliwości zależą od fantazji właściciela i posiadanego sprzętu.
Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej zalecie kontrolera ZipaMicro. Nowa centralka kosztuje w Polsce jedynie 365 złotych. Na tle konkurentów to świetna cena i jeśli zamierzacie budować elastyczną sieć Z-Wave w swoim domu, ZipaMicro jest kontrolerem wartym rozważenia.