Zmiany na platformach streamingowych. Dotkną Europejczyków
Unia Europejska chce uregulować prawo związane z platformami streamingowymi. Usługi takie jak Spotify miałyby zmienić sposób wynagradzania artystów, a także oznaczać wyraźnie utwory, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję.
18.01.2024 10:36
Unia Europejska chce wprowadzić regulacje dotyczące platform streamingowych. Jak czytamy w serwisie Tech Crunch, nowe zasady mają być bardziej sprawiedliwe i transparentne. Zmiany mają dotyczyć algorytmów, które służą do proponowania kolejnych utworów słuchaczom.
Nowe prawo może istotnie wpłynąć na sposób cyfrowej dystrybucji muzyki w ramach usług strumieniowania. U podstaw podjętych działań leży chęć zapewnienia europejskim twórcom bardziej sprawiedliwej widoczności na platformach streamingowych. Algorytmy miałyby zrezygnować z priorytetowego proponowania utworów największych gwiazd i artystów współpracujących z największymi wytwórniami. Oznaczałoby to lepsze zarobki dla mniejszych twórców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co więcej, Unia Europejska planuje też szerszą dystrybucję przychodów ze strumieniowania muzyki. Pieniądze miałyby być dzielone między wszystkich artystów zaangażowanych w nagranie, a nie tylko głównego artystę kojarzonego z daną piosenką.
AI robi muzykę? Musisz o tym wiedzieć
Dodatkowe regulacje miałyby dotyczyć sztucznej inteligencji. Platformy strumieniowego przesyłania muzyki miałyby mieć obowiązek oznaczania utworów, które zostały stworzone przez AI. Miałoby to pomóc słuchaczom odróżniać wytwory ludzkiej kreatywności od tego, co udało się stworzyć dzięki oprogramowaniu bazującemu na AI.
Platformy streamingowe nie lubią zmian
Nie wiadomo, jak proponowane rozwiązania Parlamentu Europejskiego wpłyną na rynek strumieniowania muzyki. Francja zapowiedziała nałożenie podatku w wysokości od 1,5 do 1,75 proc. na wszystkie usługi przesyłania strumieniowego muzyki. Ma to posłużyć finansowaniu organu, który ma wspierać francuski sektor muzyczny. Spotify zapowiedziało w związku z tym ograniczenie inwestycji na rynku francuskim, zaczynając od wycofania wsparcia dla dwóch festiwali muzycznych.
Digital Music Europe, organizacja, która zrzesza takich członków jak Spotify, Deezer i SoundCloud, twierdzi, że strumieniowanie muzyki jest "niezwykle korzystne dla sektora muzycznego i prowadzi do większej różnorodności i odkrywania muzyki"
- Sukces strumieniowania muzyki wśród konsumentów w Europie i na całym świecie jest napędzany przez wolność wyboru i odkrywania, kombinację naszych usług na żądanie i odpowiednich rekomendacji – mówi Olivia Regnier, przewodnicząca Digital Music i starszy dyrektor ds. polityki Europejskiej w Spotify.
- W rezultacie muzyka europejska kwitnie, bo Europejczycy lubią europejską, a szczególnie lokalną muzykę i konsekwentnie decydują się na jej słuchanie. Dlatego zdecydowanie kwestionujemy sugestie zawarte w reporcie, jakoby potrzebne były regulacje w dziedzinie strumieniowania muzyki i nalegamy, aby decydenci przeprowadzili dogłębną analizę różnorodności i sukcesów artystycznych w zakresie strumieniowania, by pozyskać obiektywne fakty przed rozważaniem jakichkolwiek działań – dodaje Olivia Regnier w stanowisku przekazanym serwisowi Tech Crunch.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl