Zmiany w programie partnerskim Microsoftu

Microsoft rozesłał do swoich partnerów informacje o planowanych zmianach w programie partnerskim oraz towarzyszących mu subskrypcjach. Zmiany będą spore - koniec z poziomami Certified i Gold Certified Partner, nowe benefity (i nowa cena) subskrypcji Action Pack oraz bliźniacza subskrypcja dla firm deweloperskich.

Wojciech Kowasz

16.03.2010 | aktual.: 16.03.2010 22:49

Modyfikacje do programu wprowadzane będą etapami. Już 24 maja zmiany czekają subskrybentów Microsoft Action Pack Subscription, czyli rocznej subskrypcji oprogramowania Microsoftu do wewnętrznych zastosowań w firmie, w dość atrakcyjnej cenie. Subskrypcja ta przemianowana będzie na Microsoft Action Pack Solution Provider i zyska kilka dodatkowych benefitów, między innymi subskrypcję TechNetu w wersji dla partnerów (trudno powiedzieć, jak będzie się ona różnić od normalnej edycji) z oprogramowaniem Microsoftu do celów testowych. Dla firm, które zamiast sprzedawać i wdrażać rozwiązania Microsoftu raczej same tworzą nowe aplikacje przygotowana zostanie nowa, bliźniacza subskrypcja Microsoft Action Pack Development and Design. Podobnie będzie ona zawierać oprogramowanie serwerowe i desktopowe do wewnętrznych zastosowań w firmie, z tym że będzie ono ograniczone do podstawowych produktów, ale za to rozszerzone o trzy licencje na Visual Studio 2010 Professional wraz z MSDN Essentials Partner Edition oraz Expression Web 3. Kompletną listę oprogramowania wchodzącego w skład nowej subskrypcji można znaleźć na stronach programu partnerskiego. Oprócz tego Microsoft doda do niej 10 godzin telefonicznej pomocy projektowej oraz kilka innych, mniej istotnych benefitów. Jeśli chodzi o program Empower for ISVs, zostanie on zakończony 21 maja. Istniejący subskrybenci będą mogli korzystać z jego benefitów do czasu wygaśnięcia ich subskrypcji.

Wracając do Action Pack, Microsoft informuje, że w przypadku wersji Solution Provider, czyli dawnego MAPS zmianie ulegnie również cena subskrypcji, ale niestety po więcej informacji odsyła na lokalne strony programu partnerskiego. Problem w tym, że polska wersja strony nie została jeszcze zaktualizowana o informacje o planowanych zmianach. Aktualnie cena rocznej subskrypcji MAPS w naszym kraju wynosi około 300 dolarów w wersji elektronicznej i 400 dolarów w wersji z wysyłką nośników. Nawet jednak jeśli cena ta zostałaby nieco podniesiona, to i tak byłaby atrakcyjna biorąc pod uwagę fakt, że sama subskrypcja TechNetu w najtańszej wersji kosztuje ok. 350 dolarów - wszystko oczywiście przy założeniu, że wersja partnerska TechNetu nie byłaby przesadnie ograniczona. Jeśli chodzi o ceny wersji Development and Design, to w ogóle nie są one znane. Ważny jednak jest fakt, że tę deweloperską subskrypcję będą mogły kupić wszystkie firmy partnerskie posiadające mniej niż 100 pracowników. W wersji dla firm wdrożeniowych, tak jak teraz w MAPS, nadal obowiązywać będzie ograniczenie do firm z branży IT zajmujących się sprzedawaniem i wdrażaniem rozwiązań Microsoftu.

Również w maju niektóre istniejące specjalizacje zostaną skonsolidowane w ramach nowych kompetencji. Istniejący ich posiadacze zachowają je do momentu corocznego odnowienia członkostwa w programie partnerskim - później trzeba będzie już spełnić wszystkie nowe wymogi, by nową kompetencję zachować. W październiku z kolei pojawią się nowe tzw. zaawansowane kompetencje, których zdobycie będzie wymagało posiadania odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, określonego poziomu sprzedaży, wyników badań satysfakcji klientów, referencji itd. Co interesujące, firmy posiadające zaawansowane kompetencje pośród różnych benefitów między innymi otrzymają 100 licencji na oprogramowanie desktopowe i serwerowe Microsoftu do użytku wewnętrznego. Pojawienie się zaawansowanych kompetencji zwieńczy zmiany w programie partnerskim Microsoftu - wtedy też wycofane zostaną poziomy Certified i Gold Certified Partner, a firmy rozróżniane będą właśnie dzięki kompetencjom. Można się więc spodziewać, że zaawansowane kompetencje adresowane będą do firm aktualnie posiadających status złotego partnera, natomiast firmy dzisiaj funkcjonujące w programie jako Partner Zarejestrowany (najniższy, bezpłatny poziom) pozostaną partnerami po prostu bez kompetencji. Nadal jednak - tak jak dzisiaj - będą mogły korzystać z większości benefitów, np. subskrypcji Action Pack.

Jak widać, zmiany faktycznie są znaczące i nie sposób je wszystkie przedstawić w tak skondensowanej postaci. Polecamy zapoznanie się z projektem zmian u źródła, czyli na stronach Microsoftu - na razie tylko w języku angielskim.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)