Aplikacje szachowe na Androida i iOS — odsłona pierwsza
Szachy to jedna z najstarszych gier planszowych, w które grają ludzie. Można w nie grać w gronie znajomych lub próbować rywalizacji w różnych turniejach szachowych w realu i wirtualnie. Niezależnie jednak czy się gra rekreacyjnie lub bardziej profesjonalnie trzeba ustawicznie podnosić poziom reprezentowanych umiejętności, gdyż szachy to nie jest jakaś pierwsza lepsza gra PC, tylko królowa gier logicznych i szachista całe życie uczy się jej tajników. W związku z tym, że w ostatnich latach bardzo modne jest „granie w gry” na smartfonach, postanowiłem sporządzić alfabetyczny almanach aplikacji szachowych na smartfony z systemem Android i iOS. Przed Wami pierwsza część stworzonej przeze mnie „aplikacyjnej” sagi szachowej.
Chess (wydane przez Big Bull Games)
Na pierwszy rzut idzie bardzo fajna aplikacja szachowa, z której mogą korzystać zarówno początkujący, jak i bardziej wprawieni gracze. Wynika to z tego, że gra ma aż 10 zróżnicowanych poziomów trudności (od podstawowego do w pełni profesjonalnego). Za siłę gry odpowiada imponujący silnik szachowy, który posiada plansze bitowe, na których można wytrenować sposoby przestawiania pozycji, co pomaga w podniesieniu poziomu swoich umiejętności szachowych. Aplikacja posiada analityczne filmiki wideo, na których pokazuje jak najlepszego wykonywania otwarcia szachowe. I co ważne daje możliwość grania online z przeciwnikami z całego świata jako gość lub po zarejestrowaniu konta w freechess.org rozgrywania partii rankingowych w dwóch trybach gier szachowych (bitz / błyskawicznym oraz standard / klasycznym). Warto nadmienić, że grając online mamy dostęp do czatu i możemy obserwować rozgrywki innych graczy — a taka analityczna obserwacja jest pomocna w szachowym samorozwoju. Poza tym apka oferuje możliwość wysyłania plików PGN, wybór jednej z trzech wersji kolorystycznych szachownicy i figur szachowych oraz posiada wyrazisty interfejs. Jedyne co mi brakuje w wersji freemium to brak możliwości włączenia maksymalnego czasu na wykonanie ruchu (niektórzy szachiści lubią spowalniać grę). Warto dodać, że darmową wersję aplikacji poza kilkoma „drobiazgami”, od komercyjnej odróżniają tylko pojawiające reklamy, które jednak nie są zbyt intensywne. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak zarekomendować tę aplikację, bo jest naprawdę tego warta.
Poziom trudności: zróżnicowany (od podstawowego do profesjonalnego). Wygląd: miły dla oka. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freemium. Download (Android)
Chess (wydane przez cnvcs.com)
Mamy tu do czynienia z dobrze zaprojektowaną aplikacją do gry w szachy, która posiada wiele zaawansowanych funkcji. Można grać na niej z komputerem lub przeciwnikiem online. Ma 10 poziomów trudności (od początkujących do arcymistrza) oraz zawiera ponad 38 tysięcy zagadek szachowych, podzielonych na 13 sekcji. Dla początkujących szachistów aplikacja oferuje funkcję trenera, który podpowiada najlepsze zagrywki. Interfejs gry prezentuje się bardzo mile dla oka, za co odpowiada dobra grafika 3D. Dodatkowo możliwe jest zapisywanie rozegranych gier w formacie PGN, szczegółowe analizowanie rozegranej partii i granie w szachy losowe tzw. na ślepo. Napiszę na okrasę, że to wszystko jest dostępne za darmo.
Poziom trudności: średnio zaawansowany, Wygląd: bardzo dobry, Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: -5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Chess - Analyze This (Pro)
Jest to program analityczny dla bardziej zaawansowanych szachistów, który cechuje prostota i funkcjonalność. Świetnie sprawdza się w zadaniach, do których został stworzony, a mianowicie do przeglądania i analizowania rozegranych gier. Pomaga w tym zainstalowany w programie „trener”, który instruuje nas jaki najlepszy ruch mogliśmy wykonać. Trzeba przyznać, że swoją robotę wykonuje należycie i korzystając z niego, można trochę podnieść poziom swoich umiejętności szachowych (zwłaszcza chodzi tutaj o graczy z rankingiem między 1500-1800 Elo). Dodam jeszcze, że za „siłę” programu odpowiadają bardzo mocne silniki szachowe: Houdini 3, Rybka, Fritz, Hiarcs. Reasumując, jest to po prostu najlepszy analizator dla waszych komórek — bezsprzecznie wart swojej ceny 16,71 złotych.
Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Premium. Download (Android | iOS)
Chess - Analyze This (Free)
Bezpłatna wersja Chess-Analyze This w stosunku do płatnej ma pewne ograniczenia. Przykładowo nie można na niej zainstalować nowych silników UCI; automatycznie odtwarzać ruchów lub ustawić czasowej autoanalizy. Poza tym wersja darmowa ma wszystko, co oferuje płatny odpowiednik. Pomimo tego uważam, że lepiej wykupić wersję pro, aby wesprzeć autora tego ambitnego projektu szachowego.
Poziom trudności: średnio zaawansowany. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: są pewne ograniczenia. Ocena ogólna: 4,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Chess and Mate
Niewątpliwie jest to jedna z ciekawszych aplikacji szachowych dla całej rodziny, dzięki której, każdy z jej członków niezależnie od reprezentowanych umiejętności może udoskonalać swoją grę w szachy. Albo to ucząc podstaw gry (chodzi tutaj głównie o dzieci), albo kiedy jest bardziej wprawionym graczem jak stosować różne sztuczki i triki szachowe w grze. Żeby gra była jak najbardziej intensywna, aplikacja oferuje nieograniczone gry treningowe z dużą ilością ćwiczeń i objaśnień. Dla najmłodszych zaś przygotowane są zabawne animacje oraz przystępne samouczki pokazującej jak mądrze uczyć się grać. Oprócz tych bajerów apka daje możliwość gry online z innymi graczami na całym świecie — a to jest najlepszą formą sprawdzenia tego, co się nauczyło. Koszt 20.99 zeta.
Poziom trudności: podstawowy/średnio zaawansowany. Wygląd: baśniowy. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: -5/6. Licencja: Premium. Download (Android | iOS)
ChessBase Online
Reprezentująca wysoki poziom szachowy aplikacja jest niewolna niestety od kilku niepotrzebnych błędów. Choćby nie mogę zrozumieć tego, dlaczego lista gier zajmuję sporą część ekranu w wersji na tablety. Ponadto w wersji na smartfony powinno być możliwe zmaksymalizowanie rozmiaru planszy — ponieważ jest to tło, które niepotrzebnie wykorzystuje szerokość ekranu i sprawia, że plansza jest mniejsza i trudniejsza do zauważenia. Bardzo trudno jest dzielić się grami z ChessBase z innych aplikacji — podejrzewam, że ta funkcja jest zepsuta lub nieprzetestowana. Szkoda, ponieważ oznacza to, że aplikacja jest znacznie mniej użyteczna, niż mogłaby być. Jednak dostęp do internetowej bazy danych i książki debiutów i poziom gry (zarówno komputera, jak i online) są doskonałe. Pytanie tylko, czy zważywszy na wymienione powyżej błędy, warto za nią płacić ponad 41 złotych. Ja myślę, że cena ta jest nazbyt wygórowana, chociaż gra sama w sobie ma spory potencjał.
Poziom trudności: średniozaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: pozostawia trochę do życzenia. Ocena ogólna: 4,2/6. Licencja: Premium. Download (Android | iOS)
Chess - Best Games - Tutorials
Jest to bardzo dobra aplikacja dla uczących się gry w szachy. Dzięki tej apce gracze „na dorobku” dowiedzą się m.in. jak odpowiednio rozgrywać debiuty szachowe (początkowa-najważniejsza faza partii szachów), a co za tym idzie, kiedy najlepiej „wprowadzać w czyn” obronę sycylijską lub w jaki sposób fachowo rozegrać partię włoską. Na tej aplikacji można również się dowiedzieć jak mądrze „hasać” konikiem (skoczkiem) po szachownicy, żeby był jak najbardziej niebezpieczny dla przeciwnika lub kiedy powinno się wykonywać bicie w przelocie. Dodatkowo mamy pokazane „Top 8” najczęściej popełnianych błędów szachowych oraz antyprzykłady wykonywania rozpoczęć partii. Żeby jak najlepiej przyswoić tę wiedzę, mają w tym pomoc fachowo opracowane instruktażowe filmiki szachowe z najlepszych gier wszech czasów, gdzie grają najwięksi szachiści w historii: Garri Kasparow, Magnus Carlsen, Bobby Fischer, Anatolij Karpow itd. Jak dla mnie aplikacja ta jest najlepszą wśród tej „10” do nauki gry w szachy.
Uwaga! Wszystkie filmy są odtwarzane z YouTube, więc trzeba mieć aktywne połączenie internetowe, aby obejrzeć zawartość multimedialną w tej aplikacji.
Poziom trudności: podstawowy/średnio zaawansowany. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Chess Clock
Nieodłącznym elementem profesjonalnych gier szachowych jest odmierzanie wykonanego ruchu na zegarze szachowym, który jak wiadomo, ma odmierzać, ile ma się czasu do końca gry. Ten zegar robi swoje i lepszej apki tego typu ze świecą szukać. Jako jeden minus nie ma on możliwości edycji dodanego zegara (np. zmiana nazwy lub czasu zdefiniowanego zegara), ale nie ma to żadnego wpływu na to, co ma robić. Gwoli ścisłości dodam, że aplikacja ta może współpracować tylko z inną aplikacją szachową. Produkt jest dostępny za darmo.
Poziom trudności: obojętny. Wygląd: modernistyczny. Funkcjonalność: dodatek do innego programu. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
Chess Coach 1.0 DT
Cieszący się dobrą opinią kurs teorii szachów stworzony przez profesjonalnego trenera szachów z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu gry w szachy w NASA, szkołach i prywatnych lekcjach. Zaprojektowany, aby wystawić ucznia na większość początkowych koncepcji, a także podstawową teorię, taktykę i strategię szachów. Oferuje 36 lekcji gry w szachy, gdzie każda lekcja obejmuję prawie 2 godziny lekcji wideo, dając szczegółowe informacje na zadany temat. Przeznaczony dla początkujących graczy i średnio zaawansowanych. Chociaż również gracze na wyższych poziomach znajdą przydatne informacje o szachach na tych lekcjach. Jednak sam nie zapłaciłbym za ten kurs 5.99 dolara, ponieważ taki Chess - Best Games - Tutorials oferuje podobne funkcje, a jest za darmo.
Poziom: podstawowy/średnio zaawansowany. Wygląd: modernistyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 4/6. Licencja: Premium. Download (Android | iOS)
Chess Coach Pro (Professional version)
Komercyjna wersja tego programu ma całą masę zalet. Jest w 100% offline; ma pełny dostęp do ćwiczeń i wyzwań; nieograniczony dostęp do symulatora szachownicy i 2675 szachowych puzzli. Można na niej przećwiczyć debiuty szachowe, wykonywanie gambitów królewskich, a także skorzystać z fachowych filmików instruktażowych. Cena płatnej wersji to niewygórowane 10,49 zł.
Poziom: podstawowy/średnio zaawansowany. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: -5/6. Licencja: Premium. Download (Android | iOS)
Werdykt
Z opisanych aplikacji najbardziej godne uwagi są dostępne „za friko” Chess - Best Games - Tutorials i Chess (wydanie cnvcs.com), profesjonalny program za „dyszkę” Chess Coach Pro oraz atrakcyjna wizualnie aplikacja „po pieniądzach” dla „najmłodszych” Chess and Mate. Natomiast bardziej wprawieni szachiści mogą wykorzystać darmowe aplikacje Chess-Analyze This (Free) i Chess Clock jako pomoc w treningu.
CDN… niebawem… nastąpi.