elementaryOS Luna Daily - cz.3: Spójrzmy w przyszłość
Jako członek elementary UX Team czuję się zobowiązany poinformować Was o nadchodzących zmianach dotyczących już nie tylko zbliżającej się wersji 0.2 systemu, ale również kolejnych. Nie marudząc zacznijmy od podstaw :)
Fundamenty
Jak wiadomo, elementary opiera się o Ubuntu. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla powstającego systemu, który chce rozwinąć skrzydła, a jego twórcy póki co nie chcą zawracać sobie głowy tym, co siedzi głęboko pod maską systemu. Dlatego właśnie postawiono na Ubuntu. Pierwszym celem elementary jest stworzenie własnego "ekosystemu", który po osiągnięciu odpowiedniej "dojrzałości" będzie można przenieść na inną dystrybucję. Póki co nie wiadomo, która z dystrybucji mogłaby zastąpić Ubuntu, najpewniej byłby to czysty Debian, ale nie znam jeszcze szczegółów.
Interface
W tej chwili trwają prace nad poprawianiem widżetów Granite, które opisałem w poprzednim wpisie. Niektóre z nich sprawiają jeszcze drobne problemy w działaniu, a kilka nie wygląda do końca tak, jak powinna. Dock umiejscowiony u dołu ekranu to nic innego, jak zapewne znany większości z Was Docky, tylko przepisany pod GTK3 i przemianowany na "Plank". Docelowo elementary ma korzystać wyłącznie z GTK3 eliminując wszelkie elementy korzystające z mechanizmów GTK2. Wszystko jest już na dobrej drodze ku temu ;) W ostatniej "większej" aktualizacji dodano "chmurkowe" menu do systemowych ikonek powiadomień:
Ponadto zlikwidowano wszystkie pozycje odsyłające do Gnomowego centrum ustawień.
Aplikacje
Z programów, które pojawią się w Lunie warto wymienić dwa, z których zrezygnowano. Marlin, czyli przeglądarka plików, która została "porzucona" przez developerów, została przejęta przez zespół elementary i pojawi się, jako fork o wdzięcznej nazwie "Files", i prawdopodobnie ze zmienioną ikonką (bardziej adekwatną do zadań aplikacji). Files będzie się nieco różnił od Marlina i zawierał dodatkowe funkcje. Ponadto już teraz deweloperska wersja programu korzysta z widżetów Granite, co zapewni jej spójność z resztą systemu. Marlin korzystał tutaj z bibliotek Varka. Aplikacją, z której zrezygnowano na rzecz czegoś nowego jest Postler. Flagowy klient poczty elementary zostanie zastąpiony klientem poczty od zespołu Yorba odpowiedzialnego za menedżer zdjęć Shotwell. Geary - bo tak nazywa się program w stu procentach odpowiada założeniom elementary i na chwilę obecną jedyne, co może w tej aplikacji odpychać to znikoma funkcjonalność oraz nie oszukujmy się - brzydka jak noc listopadowa ikona aplikacji ;)
W przyszłych wersjach elementary pojawi się Shotwell w nowej szacie graficznej. Elementary dostanie także odtwarzacz multimedialny Audience. Prosty i ładny, jak na aplikację dla elementary przystało ;)
System otrzyma również własny system powiadomień (już dostępny z PPA elementary). Obecnie jednak dzienne buildy Luny korzystają jeszcze z Ubuntowego notify-osd.
Kolejne wersje elementaryOS na pewno przyniosą wymianę dekoratora Metacity na "coś innego". Być może będzie to autorski dekorator - naturalnie "spójny" z GTK3. Ma on zapewnić głównie wygładzanie zaokrągleń krawędzi okienek oraz (tak, inspirowane systemami Apple'a) możliwość stosowania półprzeźroczystego jednopikselowego obramowania wokół okienek, co zapewni lepszą "spójność wizualną" bez względu na to, jaką sobie ustawimy tapetę na pulpicie. Podobny zabieg czeka ikonki - aby dobrze wyglądały na każdym tle - otrzymają półprzeźroczyste, ciemne rameczki.
Data premiery systemu nie jest niestety znana nawet w przybliżeniu. Termin "gdy będzie gotowe" jest cały czas aktualny. Pocieszający jest fakt, że po ostatnim spotkaniu Ubuntu Development Summit rozwój systemu przyspieszył :)