Rachmistrz XXI wieku
Zacznę od wyjaśnienia słowa rachmistrz.
Wg Wikipedii
Rachmistrz to osoba zawodowo zajmująca się liczeniem (głównie przeliczaniem ksiąg przychodów i rozchodów). Dawniej rachmistrz zatrudniony był w każdym większym przedsiębiorstwie. Obecnie podobną funkcję (z nieco szerszym zakresem obowiązków) pełni księgowy.
Ja w swoich rozważaniach mam na myśli rachmistrzów spisowych, którzy już za miesiąc zaczną w całym kraju pracę.
Rachmistrz kiedyś
Sięgając pamięcią do roku 2002 kiedy to był przeprowadzony ostatni spis powszechny ludności i mieszkań w połączeniu ze spisem rolnym nasuwa się pytanie jak wtedy wyglądała praca rachmistrza spisowego? Osoba sprawująca to stanowisko miała do dyspozycji formularze z pytaniami (wersja papierowa) i długopis. To ona musiała na bieżąco kontrolować, które pytania należy zadać respondentowi. A co z poprawnością danych? To już wszystko zależało od zdolności matematyczno-logicznych rachmistrza lub jego opiekuna w gminnym biurze spisowym. Korzystanie z tradycyjnych metod gromadzenia informacji od społeczeństwa wiązało się z zużyciem dużych ilości papieru.
Rachmistrz dziś
Rachmistrz w tym roku już nie otrzyma stosu formularzy papierowych, natomiast otrzyma urządzenie handheld. Do dyspozycji rachmistrza będzie urządzanie HTC T7373.
Co pod maską?
Procesor: Qualcomm® MSM7200A™ Częstotliwość taktowania procesora: 528 MHz HSDPA:7,2 Mb/s UMTS: 900 / 2100 MHz GPRS/ EDGE: class B, Multi-slot standard klasa 12 Pamięć zewnętrzna: max 8GB Wbudowana pamięć RAM: 288MB Wbudowana pamięć ROM: 512MB Wi‑Fi: 802.11b/g GPS: Tak wbudowany Czujnik ruchu (G‑Sensor) Zakresy GSM: 850/900/1800/1900 MHz Waga: 187.5 gram (z baterią) Wymiary urządzenia: 116 X 59.2 X 17.25 mm Bateria litowo-jonowa o pojemności 1,500mAh Ekran dotykowy: Tak z podświetleniem LED Wyświetlacz: TFT‑LCD, Wysuwany, uchylny ekran Rozmiar wyświetlacza: 3,6‑cala Rozdzielczość ekranu: 480 x 800 WVGA Klawiatura: Wysuwana 5‑rzędowa klawiatura QWERTY
Na pokładzie
System operacyjny: Windows Mobile® 6.5 Professional
Powyżej prezentuję te cechy urządzenia, które mają istoty wpływ na pracę rachmistrza. Szczegółowy opis na stronie producenta.
Na urządzeniu rachmistrze posiadać będą specjalną aplikację spisową, która pozwoli na przeprowadzenie spisu. To ona będzie dbała o poprawność wprowadzonych danych oraz o wyborze pytań z danych modułów tematycznych. Dane automatycznie będą spływać na serwer GUS‑u.
Jak oceniają to urządzenie osoby, które pracowały na nim przy spisie rolnym w 2010 roku?
Z zasięgiem GPS nie było problemów. Z zasięgiem sieci bywało różnie, ale to już w dużej mierze kwestia zasięgu operatora. Do wprowadzania danych przeważnie była używana klawiatura wirtualna, która dzięki rysikowi w zestawie spisywała się dobrze. Średni czas pracy na naładowanej baterii wynosił 4 godziny.
Na podstawie wstępnych doniesień GUS‑u mogę stwierdzić, że w kwestiach informatycznych dotyczących spisu GUS wyciągnął wnioski z popełnionych błędów w poprzednim przedsięwzięciu (PSR 2010).
Fotoi specyfikacja: http://www.htc.com/pl/product/touchpro2/gallery.html