W skrócie 8‑14 września 2014
W tym tygodniu jednym z najgłośniejszych wydarzeń była premiera nowych sprzętów od Apple.
Gigant z Cupertino zaprezentował dwa nowe modele iPhone'ów, a więc tym samym potwierdziły się wcześniejsze przecieki mówiące o dwóch nowych wariantach jednego z kluczowych produktów kalifornijskiego giganta. Mniejszy iPhone 6 posiada ekran o przekątnej 4,7" (rozdzielczość 1334x750 pikseli), natomiast większy iPhone 6 Plus ma 5,5" (1920x1080 pikseli) wyświetlacz. Obydwa są oparte o dwurdzeniowy procesor Apple A8 i 1 GB RAM. Ponadto został odświeżony design. Kolejną nowością przygotowaną przez zespół Tima Cooka jest Apple Watch, czyli odpowiedź na smartwatche konkurencji. Wymienione wcześniej urządzenia mogą posłużyć do skorzystania z systemu Apple Pay, który wykorzystuje NFC.
Fanów otwartego oprogramowania mogą zainteresować wieści z Monachium, które jednak najprawdopodobniej zostaje przy Linuxie, ponieważ udało się rozwiązać problemy z klientem poczty. Na "pingwina" przechodzi również Turyn, ponieważ Windows 8 okazał się zbyt drogi dla Włochów. Jeśli już o najnowszych okienkach, to w słonecznej Italii zapadł wyrok, który ma umożliwić zwrot kosztów za system sprzedawany razem z komputerem.
Nie tylko jabłkami człowiek żyje, więc czas na podsumowanie nowości od innych producentów sprzętu mobilnego. Qualcomm zaprezentował nowy SoC - Snapdragon 210, który umożliwić stworzenie urządzenia z LTE, które ma kosztować mniej niż 100$. Składający się z czterech rdzeni Cortex-A7 (maksymalnie 1,1 GHz) obsługuje ekrany 720p i umożliwia nagrywanie i odtwarzanie wideo o rozdzielczości 1080p. W 64‑bitowy (Snapdragon 410 1,2 GHz) układ producenta z San Diego wyposażony jest Alcatel Pop 2 (4,5" 854x480 pikseli), który wspierany jest przez 1 GB RAM. Jest to pierwszy smartfon z Windows Phone wyposażony w układ 64‑bitowy.
O ile użytkownicy telefonów z Windows Phone (prawdopodobnie za niedługo użytkownicy po prostu "Windows" ) nie mogą na aktualizacje narzekać (oprócz tych, którzy posiadają hTC 8S), to z Androidem aktualizacje są tematem, który dla wielu producentów nic nie znaczy. Intel chce wziąć sprawę w swoje ręce i dla wersji x86 systemu z Mountain View dostarczać ma jeden obraz Androida dla swoich procesorów, który zawierać będzie przetestowany zbiór sterowników, a to ma ułatwić producentom urządzeń tworzenie swoich wersji systemu. Ciekawym urządzeniem ze znaczkiem "Intel Inside" jest Goclever Insignia Pro z ekranem IPS o przekątnej 7" (1024×600). Tablet ten wyposażony jest w procesor Atom Z2520 współpracujący z 2 GB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej, więc Android 4.4 KitKat jak i aplikacje na nim uruchomione powinny działać płynnie. Jest to więc idealna propozycja dla osób poszukujących taniego i wydajnego tabletu, gdyż jego cena wynosi niecałe 300 zł.
Pozostając przy "niebieskich" warte uwagi są nowe układy Intel Core M, które mają być wyprodukowane w procesie 14 nm, a ich TDP ma wynosić mniej niż 5 W. Takie procesory mają pozwolić na tworzenie wydajnych i bez głośnych urządzeń, ponieważ chłodzenie pasywne bez problemu ma sobie z nimi poradzić.