iDRAC cz.1
Skrót iDRAC nie jest szczególnie znany w środowisku "komputerowców". Plotka gminna niesie, że w zasadzie jego rozwinięcie znają jedynie fanboje serwerów Dell :D To oczywiście żart a ja, mimo, że nie należę do tej jakże elitarnej grupy, chciałbym napisać nieco właśnie na temat iDRAC i pokazać jak to wygląda "od kuchni" na przykładzie wersji 9.
No dobrze ale zacznijmy od tego czym jest ten cały iDRAC? To z angielska Integrated Dell Remote Access Controller czyli zintegrowany kontroler zdalnego dostępu. Brzmi fachowo? No a jakże! OK, a do czego to służy? Najlepiej wyjaśni nam to sam producent a mianowicie:
Zintegrowany kontroler dostępu zdalnego firmy Dell (iDRAC) zaprojektowano w celu zwiększenia produktywności administracyjnej oraz poprawy ogólnej dostępności serwerów Dell. Kontroler iDRAC powiadamia administratorów o problemach z serwerem, umożliwiając zdalne zarządzanie nim i ograniczając potrzebę fizycznego dostępu do urządzeń serwerowych.
Aby nie być gołosłownym - oto link do bazy wiedzy firmy Dell od której zainteresowani tematem powinni zacząć zgłębianie zagadnień dotyczących iDRAC. Warto przyjrzeć się szczególnie wątkowi "Jak skonfigurować i zarządzać kontrolerem iDRAC" traktującemu o początkowej konfiguracji serwerów Dell PowerEdge.
Na nasze potrzeby maszyna jest już jednak przygotowana (PowerEdge R540) a iDRAC gotowy do działania. Wystarczy podać dane do logowania (ustala się je na etapie konfiguracji) i przechodzimy do tzw. dashboard'u czyli po naszemu deski rozdzielczej czy jak kto woli panelu sterowania.
Tak wygląda to bezpośrednio po zalogowaniu. Acha, gwoli ścisłości! Oczywiście interfejs sieciowy iDRAC otrzymuje własny adres IP a ww. panel dostępny jest poprzez https.
OK, co my tu mamy... Na samej górze pod belką tytułową znajduje się główne menu (rozwijane) z następującymi opcjami:
- System
- Storage
- Configuration
- Maintenance
- iDRAC Settings
Na wyjaśnienie do czego służą przyjdzie jeszcze czas. Poniżej dużego napisu "Dashboard" znajduje się kolejne poziome menu rozwijane zawierające:
- Graceful shutdown - opcje dotyczące wyłączania (shutdown) czy resetu serwera
- Identify System - pozwala na identyfikację konkretnego serwera w szafie serwerowej. W przypadku Dell'a R540 skutkuje to mruganiem niebieskiego przycisku iDRAC na przedniej ściance obudowy serwera.
- More Actions - z tylko jedną pozycją ale jakże ciekawą a mianowicie: "Turn on the system lockdown mode". Co to takiego? Otóż jeżeli ta opcja pozostaje włączona, nie można zmienić żadnych ustawień konfiguracyjnych w panelu iDRAC! Pozostają one niedostępne. Jest to kapitalna ochrona przed niezamierzonymi zmianami w konfiguracji.
Cała reszta Dashboard'u to już tylko okienka informacyjne:
- System Health - nie trzeba chyba wyjaśniać, że to wskaźniki zdrowia systemu czyli procesora, chłodzenia, zasilaczy itd. Oczywiście zielone ptaszki przy każdej pozycji oznaczają, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.
- System Information - podstawowe informacje o serwerze typu model, wersja BIOS, numer ServiceTag czy stan zasilania.
- Virtual Console - dostęp do systemu operacyjnego poprzez konsolę. Mały aplet w Java udostępniający na ekranie okienko z konsolą, w tym przypadku na serwerze Dell zainstalowany jest FreeNas 11.1 i to jego konsolę mamy do dyspozycji.
- Recent Logs - podgląd dzienników systemowych
- Notes - notatki
Warto jeszcze dodać, że przy oknie Virtual Console znajduje się przycisk "Settings" przełączający nas do widoku "Configuration/Virtual Console" w którym można sobie poustawiać parametry dotyczące połączenia z konsolą typu port zdalny czy możliwa liczba sesji.
c.d.n.