3 proste, znane i sprawdzone porady cz.1
Bardzo często najprostsze rozwiązania przychodzą najpóźniej:). Postanowiłem stworzyć więc takie małe kompendium najprostszych porad dotyczących użytkowania komputera i Internetu. Większość z tego co opisuje na pewno znacie, ale jeśli choć jedna z tych prostych porad komuś pomoże to będzie dla mnie sukcesem. Do dzieła więc:)
[numlist]
[item]Goodmode[/item] Panel sterowania to bardzo przydatne narzędzie do administrowania większością ustawień Windowsa. Niestety jak dla mnie od samego początku panel ten jest nieczytelny. Wiele funkcji jest ukrytych lub zagnieżdżonych w gdzie jako podmenu. Pomimo sporego doświadczenia w pracy z Windowsem od czasu do czasu zdarza mi się szukać jakieś opcji przez kilka/kilkanaście sekund, co jest dość irytujące.
Rozwiązanie tego problemu jest trywialne - wystarczy stworzyć folder "Godmode" (dosłownie Tryb Boga), gdzie wszystkie ustawienia dostępne są w jednym miejscu. Aby stworzyć takie miejsce wystarczy stworzyć pusty folder o nazwie GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} i to wszystko. Jak dla mnie proste i genialne rozwiązanie. Sprawdziłem ten kod w Windows Vista, 7, 8.1, 10 - wszędzie działa bez problemu.
[item]Watogodziny (Whr) kontra miliamperogodziny (mAh)[/item] Jakiś czas temu pisząc recenzję tabletu Lenovo, chciałem porównać jego baterię z baterią Asusa. okazało się że jeden producent podaje pojemność baterii w watogodzinach (Whr) a drugi w miliamperogodzinach (mHa). Potrzebowałem jakiegoś prostego przelicznika z jednej jednostki na drugą.
Dla przykładu bateria Asusa T100 ma pojemność 31 Wha, aby przeliczyć na miliamperogodziny stosujemy wzór:
31 Whr x 1000 / 3,7 = 8370 mAh
wzór ten oczywiście działa w druga stronę czyli
8370 mAh x 3,7 / 1000 = 31 Whr
1000 jest jednostka stałą 3,7 - to napięcie baterii, większość baterii ma takie napięcie. Zdarzają się jednak urządzenia z napięciem 3,8 (bardzo rzadko), wówczas wstawiamy do wzoru odpowiednią wartość.
[item]Spolszczenie Windowsa Vista i 7[/item] Teoretyczne aby spolszczyć Windows Vista lub 7 (tak wiem, że starocie, ale jeszcze aktywnie używane przez prawie 60% internautów - informacja wg strony netmarketshare.com ) wystarczy skorzystać z Windows Update. Procedura (w wielkim skrócie) wygląda tak: Panel Sterowania -> Region i język -> Zainstaluj nowy język -> użyj Windows Update. Niestety nie zawsze ta opcja działa. No i niestety jest dostępna tylko dla wersji Ultimate i Enterprise. Jest jednak sposób aby nie korzystać z WU i również zmienić język i "słabszych wersjach". Wystarczy skorzystać z programu "Vistalizator", z tej strony, gdzie są również paczki językowe.
Niestety jest pewnie problem co do legalności tej możliwości. Nie uzyskałem do końca wyczerpującej odpowiedzi, na temat tego czy taka operacja na niższych (niż Ultimate) wersjach systemu jest legalna. Nawet u nas na forum było takie zagadnienie i niestety i tam nie do końca wyjaśniono tą kwestę, wiec stosujecie to narzędzie na własną odpowiedzialność.
[/numlist]
---
Mam nadzieje, że się podobało i przede wszystkim komuś się przydało. Czy będzie następna część? Zobaczymy jaki będzie odbiór 1 części. ---‑-
Na koniec jeszcze link do spisu treści mojego blogowania (wiem, wiem ta regułka zaczyna być nudna:)) i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie nasz admin forumowy Semtex opisał w przystępny sposób jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte w tym wpisie są mojego autorstwa lub zostały pobierane ze stron, gdzie są dostępne na podstawie otwartej licencji lub z oficjalnych stron podmiotów, o którym wspominałem w powyższym wpisie. Pozdrawiam Shaki81