Test IRISNotes Air 3 – magiczne pióro na każdą okazję
Pisząc na potęgę odręczne notatki późniejsze bezproblemowe przeniesienie ich do pamięci komputera mogłoby ułatwić życie nie jednemu studentowi. Z pomocą przychodzi firma IRIS oferując nietypowy elektroniczny długopis IRISNotes Air 3.
Marka I.R.I.S. jest częścią przedsiębiorstwa Canon. Od końca lat 80. zajmuje się głównie rozwijaniem technologii rozpoznawania pisma, mobilnych skanerów oraz wszelkiej maści aplikacji i innych narzędzi przydatnych w codziennej pracy biurowej lub naukowej. Namacalnym przykładem innowacyjności marki jest długopis IRISNotes zaprojektowany z myślą o przechwytywaniu ręcznego pisma w czasie rzeczywistym i późniejszego przeniesienia efektów pracy do pamięci komputera.
Oględziny opakowania
Zestaw IRISNotes Air 3 nabywamy w niewielkim opakowaniu, do którego zmieszczono całkiem pokaźną liczbę komponentów. Pierwsze, co wpadnie do rąk po rozpakowaniu to papierowa dokumentacja. Jest to oczywiście skrótowa instrukcja oraz bardzo ważny indywidualny kod aktywacyjny. Służy on do pozyskania licencji na oprogramowanie dostępne na stronie producenta. Bez niego nie wykorzystamy pełni możliwości długopisu.
W zestawie jest też kabel micro-USB, potrzebny do ładowania baterii urządzenia i transferu danych na komputer. Ponadto producent uwzględnił cztery atramentowe wkłady. Nie ma w nich nic nadzwyczajnego, służą wyłącznie do pisania na papierze. W przypadku ich całkowitego wykorzystania świeże zamienniki zamówimy poprzez dystrybucję IRIS lub nabędziemy takowe w sklepie z artykułami biurowymi. Czwarty wkład to rysik przeznaczony do pracy z ekranami dotykowymi w urządzeniach mobilnych.
Do wyjmowania rysików producent uwzględnił odpowiednie metalowe szczypce. Dla większego komfortu użytkowania w opakowaniu znajdziemy jeszcze pokrowiec ułatwiający przenoszenie całego zestawu. Natomiast długopis IRISNotes praktycznie nie różni się niczym od przeciętnego pióra. Wykonano go z białego tworzywa sztucznego i waży około 20 g. Tylko nie rzucający się w oczy port micro-USB oraz dioda sygnalizująca stan baterii, przypomina mam o jego prawdziwym przeznaczeniu. Odbiornik waży niewiele więcej, bo około 26 g. Jego wymiary przedstawiają się następująco: 7.6 x 2.8 x 1.2 cm. Wykonano go z tworzywa sztucznego i metalu, nadając całości minimalistyczne a zarazem eleganckie wykończenie.
IRISNotes 3 vs IRISNotes Air 3
Bardziej dociekliwi pewnie spostrzegli, że w ofercie firmy IRIS są dwa niemal identyczne długopisy, różniące się w nazwie dodatkiem słowa „Air”. Oczywiście nie jest to jedyna rzecz, jaka rożni oba produkty.
Posiadają identyczne wymiary i parametry techniczne, szczególnie gdy idzie o długość pracy na baterii oraz pojemność pamięci. Odbiornik na pojedynczym ładowaniu powinien wytrzymać do 16 godzin pracy, natomiast długopis do niemal 50 godzin. Poręczny odbiornik zapamięta sto kartek A4, dlatego nie trzeba przejmować się koniecznością ciągłego zrzucania projektów do komputera.
Pierwsza fundamentalna różnica to zastosowanie modułu Bluetooth 4.0 przemawiającego na korzyść IRISNotes Air 3. Bezprzewodowa komunikacja przydaje się w kontekście mobilnych urządzeń opartych o system Android oraz iOS. Odpowiednią aplikację pobierzemy za darmo z Google Play lub App Store.
Jeśli idzie o komputery to wymagania sprzętowe dla odpowiedniego oprogramowania nie wymagają dużych zasobów mocy obliczeniowej. Warto jednak pamiętać o konieczności posiadania Windows 7 lub nowszego. Co ciekawe z walorów IRISNotes Air 3 skorzystają także właściciele stacjonarnych urządzeń Apple’a, czego nie można powiedzieć o zwykłej wersji długopisu.
Sprawdzian możliwości
Naładowanie baterii w długopisie i odbiorniku zajmuje około trzech godzin. Do pracy potrzebujemy jeszcze tylko pustą kartę papieru. Odbiornik klipsem utwierdzamy na szczycie arkusza. Należy zaznaczyć, aby podczas pisania nie zasłaniać go ręką, bo inaczej efekty pracy nie trafią do pamięci urządzenia. Po skończeniu notatki trzeba jeszcze raz przycisnąć zielony przycisk włącznika. Na ekranie LCD pojawi się komunikat o zapisaniu nowej strony.
Długopis po zastosowaniu rysika przeistacza się w pełnoprawny kontroler po części przypominający myszkę albo wskaźnik znany z tabletów graficznych. Ten aspekt IRISNotes Air 3 przydaje się szczególnie na urządzeniach mobilnych o ile wcześniej pobierzemy stosowne oprogramowanie. Tym sposobem jesteśmy w stanie pisać odręczne notatki bez konieczności posiadania papieru. Efekty naszej pracy od razu powędrują do pamięci telefonu.
Osobną kwestią naturalnie jest praca z już napisanymi notatkami w przypadku przenoszenia ich do komputera. Po podpięciu kabla USB i uruchomieniu dedykowanego oprogramowania IRISNotes Air 3 powinien być rozpoznany z miejsca. Pierwszym krokiem będzie oczywiście zrzucenie wszystkich kartek do programu, gdzie następnie możemy zapisać je w formacie rozpoznawalnym tylko przez software IRIS albo importować bezpośrednio do Notatnika, Worda tudzież pliku graficznego JPEG.
Ciekawą funkcją jest rozpoznawanie pisma OCR, co ma szczególnie pomóc w przekonwertowaniu naszego odręcznego stylu na cyfrowe litery i liczby. Z początku mogą być pewne problemy, ale tylko dlatego ponieważ dostarczony program musi „nauczyć” się naszego stylu kaligraficznego. IRISNotes rozpoznaje do 30 różnych języków, co trzeba przyznać jest całkiem imponujące.
Ekstrawagancja czy przydatny gadżet?
IRISNotes Air 3 bez wątpienia okazuje się bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem niż jego tańszy brat IRISNotes 3. Dzieje się tak głównie ze względu na dodanie modułu Bluetooth oraz współpracę z mobilnymi urządzeniami i produktami firmy Apple. Jak wiemy, szczególnie w sektorze biznesu są one dość często spotykanym narzędziem pracy, to też firma IRIS poszerza tak swoją potencjalną bazę klientów.
Nie ma żadnych wątpliwości, że produkt ten zainteresuje specyficzną grupę konsumentów. Wśród młodych ludzi, przy przekazywaniu notatek, swoją rolę należycie spełnia aparat telefonu wsparty odpowiednimi aplikacjami. Oczywiście są sytuacje gdy smartfon okazuje się niewystarczający, szczególnie gdy podczas zajęć lub badań użytkownik wykonuje wiele odręcznych dokumentów, tabel i diagramów.
Z dobrodziejstw IRISNotes Air 3 z całą pewnością skorzystają klienci biznesowi. Ten wyjątkowy długopis ma także szansę zaistnieć w świadomości dziennikarzy i pisarzy, zwalniając ich z konieczności ciągłego transportowania ze sobą notebooka. Wszakże zestaw elektronicznego długopisu ważący mniej niż 50 g jest wygodniejszy dla osób wyznających mobilny styl pracy.