cz. 1 | Thunar (Uniksowe programy GUI)
Witam. W tej serii trochę będzie recenzji. Pomyślałem, że skoro nie mogę już pisać o dystrybucjach to zacznę o programach, tak więc stąd powstała ta nowa seria.
Thunar jest minimalnym programem pełniącym funkcje graficznego menadżera plików, jest jednym ze składników środowiska XFCE.
Pomimo tego, że thunar jest bardzo lekki posiada możliwość instalowania wtyczek, z tych podstawowych warto wymienić:
thunar-archive-plugin - obsługa archiwów, pakowanie i rozpakowywanie z menu kontekstowego thunar-media-tags-plugin - zarządzanie tagami audio (nazwa zespołu, wykonawcy, utworu, albumu itp.) thunar-shares-plugin - udostępnianie plików/katalogów przez SAMBĘ thunar-thumbnailers - automatyczne tworzenie miniaturek obrazków i filmów thunar-vcs-plugin - obsługa subversion i git w menu kontekstowym thunar-volman - montowanie i odmontowywanie urządzeń/partycji
We właściwościach plików są dostępne przeróżne zakładki standardowo jest to "Ogólne" gdzie znajdują się podstawowe informacje o pliku.
W zakładce "Symbole" można nadać plikowi lub katalogowi ikonkę oznaczającą np. coś ważnego - wykrzyknik, czy ikonka dokumentów oznaczająca rzecz jasna dokumenty.
Następnie znajduje się zakładka "Prawa dostępu", można w niej ustawić kto i jaki ma dostęp do wybranych plików lub katalogów.
Jeżeli zaznaczony został obrazek to powinna pojawić się zakładka "Obraz" w której znajdują się informacje o formacie, rozdzielczości, lokalizacji, nazwie aparatu, lampie błyskowej itp.
Widoki i konfiguracja
W Thunarze są trzy widoki do wyboru kolejno przedstawione na obrazku poniżej "Lista szczegółowa", "Lista zwarta", "Ikony".
Warto również zaznaczyć, że po zaznaczeniu opcji "Etykiety obok ikon" tworzy Nam się można powiedzieć inny widok, jest to zwykły widok ikon lecz tekst jest po prawej stronie ikon zamiast pod spodem.
W zakładce wyświetlanie można ustawić domyślny widok, sortowanie katalogów przed plikami (najpierw pokazane są katalogi a później pliki), miniatury, etykiety obok ikon, oraz format daty.
Dla panelu bocznego jest również dostępne kilka widoków - "Położenia" oraz "Drzewo katalogów", w dwóch pierwszych oknach na poniższym zrzucie ekranu jest widok "Położenia", natomiast w trzecim oknie "Drzewo katalogów"
Podobnie jak w Exploratorze Windows tak i w Thunarze można skonfigurować pojedyncze lub podwójne kliknięcia myszą w zakładce "Zachowanie".
W zaawansowanych ustawieniach jest do wyboru pytanie przy masowej zmianie uprawnień do plików oraz zarządzanie woluminami.
W Edycja -> Czynności można skonfigurować dodatkowe akcje w menu kontekstowym dla danych typów plików.
Okienko "Kolumny" służy do konfiguracji widoku szczegółowego.
Podsumowanie
Plusy: + Lekkość, szybkość, responsywność + Obsługa wtyczek + Kilka widoków do wyboru + Konfiguralne menu kontekstowe + Dobrze konfiguralny panel boczny + Sortowanie + Zarządzanie woluminami
Minusy: - Brak obsługi kart - Czasami bywa niestabilny - Brak możliwości sprawdzenia zbiorowych właściwości plików - Czasami denerwuje, że niema pola do wpisania lokalizacji, jednak jest do tego skrót klawiszowy CTRL+L