elementaryOS Luna Daily - cz.1: Jak listek na wietrze
11.05.2012 20:23
Nie ukrywajmy - jesteśmy bliżej, niż dalej od premiery systemu, który dla wielu jest po prostu klonem apple'owego OS X, choć tak naprawdę jedyne, co go łączy z systemem spod znaku jabłka jest układ pewnych elementów interfejsu oraz kolorystyka belek okienek aplikacji.
Nie będę się tutaj jednak rozczulał nad tym, kto od kogo zrzynał oraz dochodził do tego, czemu tak, a nie inaczej. Przyjrzę się systemowi, któremu już się przyglądałem, jednak było to wtedy, gdy oficjalnych dziennych kompilacji systemu nie było i wiele aplikacji bardziej nie działało niż działało. Premiera Ubuntu 12.04 za nami dlatego postanowiłem pobrać dzienny build systemu oparty o stabilnego Ubuntu LTS. Muszę przyznać, że pomimo tego, że system wciąż "się tworzy" - całość działa zaskakująco stabilnie, szybko, płynnie i... po prostu sprawia bardzo dobre wrażenie.
Bez otwartych aplikacji Luna zabiera nam jedynie około 260MB RAM‑u. Myślę, że jak na dzisiejsze czasy jest to zaskakująco mało. Po odpaleniu kilku aplikacji "pożarcie" RAM‑u nadal pozostaje na przyzwoitym poziomie. Korzystając jedynie z aplikacji sugerowanych domyślnie przez elementary (czyli głównie napisanych w języku Vala) nie udało mi się przekroczyć granicy 300MB RAM nawet przy odpaleniu kilku programów. Zważając na fakt, że jest to wersja rozwojowa systemu - można liczyć na to, że zużycie pamięci jeszcze spadnie!
Ciekawostką jest to, że przeglądarka Chromium zajmuje na oko dwukrotnie więcej pamięci od samego systemu sprawiając, że ogólne obciążenie pamięci operacyjnej wzrasta do 1,1GB, czyli niewiele więcej niż tego, czym na samym starcie zadowalał się mój świeżo zainstalowany Windows7.
Tak więc po instalacji elementary dostajemy niesamowicie lekki, a przy tym pięknie wyglądający system z kilkoma równie lekkimi, a mimo to funkcjonalnymi aplikacjami. Bywają jeszcze momenty, gdy "coś tam się zwiesi, co innego się otworzy z jakimś opóźnieniem albo się wcale nie otworzy", ale obecny stan systemu dobrze rokuje na przyszłość :) Wciąż jest to jednak wersja rozwojowa i nie zaleca się instalowania jej, jako podstawowego systemu.
W kolejnych częściach przyjrzę się ponownie co ciekawszym aplikacjom oraz przedstawię, jakie są aktualne plany dotyczące wydania finalnego (a trochę się pozmieniało ;) ).
Dzienne kompilacje Luny pobierzecie odpowiednio: Dla procesorów i386: https://sourceforge.net/projects/elementaryos/files/unstable/ Dla amd64: http://sourceforge.net/projects/eosbuilds/files/