Intel OPTANE 16GB i dysk HDD - nie systemowy
26.08.2019 20:39
Pamięć Intel Optane, ma za zadanie przyspieszenie odczytu z dysków HDD - czyli mechanicznych z talerzami. Można się pokusić o próbę przyspieszenia dysku SSD, lecz z testów wynika iż mija się to z celem bo korzyści są znikome. Pamięć została stworzona z myślą o przyspieszeniu działania zarówno systemu Windows 10 jak i i oprogramowania. Oczywiście dotyczy to określonej niewielkiej liczby aplikacji które pomieszczą się na naszej pamięci Intel Optanie. Do wyboru mamy kości o pojemności: 16GB, 32GB i 58GB
Po zeszłorocznym Hot Zlocie 2018, zostałem szczęśliwym posiadaczem takiej właśnie kości o pojemności16GB, którą wpinamy w płytę główna w slot M.2 PCI‑E. Aby wykonać taką operację musimy spełnić kilka wymogów:
- Chipset oraz BIOS płyty głównej musi wspierać fizycznie użycie tej pamięci. Powoduje to że obowiązkowo zaopatrzymy się w płytę główna z chipsetem 270* lub 370** ,lub nowsze. Są to płyty przewidziane dla procesorów firmy Intel, generacji 7* i 8**.
- Oczywiście nie zapominamy o tym że jedynie słusznym systemem z którym działa Optane to Windows 10 w wersji 64bit i to w trybie UEFI. Format partycji, a raczej "boot sektor" musi być w formacie GPT, przy MBR dysk nie zadziała.
- Oprogramowanie "Intel Optane" które będzie sparowało pamięć Optane z HDD ściągamy ze strony Intela. Tu miła wiadomość najnowsze oprogramowanie które ma na początku cyferkę 16, daje nam możliwość wybrania dysku z którym ma współpracować nowa pamięć Intela. Niestety opcja działa tylko z kośćmi powyżej 16GB.
Nie muszę przypominać że po zakupie tego typu płyt, będziemy zmuszeni do zakupu pamięci RAM DDR4. Czyli jeśli modernizujemy komputer wydamy troszkę kasy :)
Przy czym dla procesorów 7** generacji możemy przyspieszać tylko dysk systemowy z Windows. Firma Intel stara się o to by unowocześniać oprogramowanie kontrolujące pamięć Optane i dla procesorów 8** generacji będziemy mieli możliwość wybrania dysku, (jeśli posiadamy SSD i HDD) który ma współdziałać z Pamięcią Intela.
Nie mamy wpływu na to co przyspiesza pamięć, robią to skrypty które analizują proces odpalenia systemu oraz otwierania oprogramowania. Zgodnie z zapowiedzią , możemy poczekać do końca roku i sprawdzić czy udało się programistom Intela, skompilować oprogramowanie które będzie dawało możliwość wybrania , które programy będą cechowane przez pamięć Optane, a które nie.
Optane uczy się jakie aplikacje ma cesh'ować. Czyli musimy parę razy włączyć PC i uruchomić najczęściej używane aplikacje lub gry, kończymy pracę wyłączając komputer. Przyspieszenie jest widoczne dopiero po kilkukrotnym cyklu użycia komputera.
Ciekawostka, dyski sparowane czyli Optane oraz HDD nie powinno się odłączać od komputera jeśli oprogramowanie je sparuje. Musimy wyłączyć "most" łączący oba dyski w oprogramowaniu Intela. W innym przypadku nie będziemy mieli do niego dostępu, dysk HDD przejdzie w tryb offline celem zabezpieczenia danych przed utratą.
Ostatnio spotyka się "nieuczciwe praktyki" w sklepach w których ilość RAM w danym urządzeniu podawana jest w formacie 32GB (16 GB) gdzie do RAM dodaje się ilość GB z kości OPTANE. Należy sprawdzać i pytać sprzedawcę jakiej fizyczne wielości jest pamięć RAM.
Jak dla mnie to Optane przyspiesza tylko te aplikacje które najczęściej uruchamiamy. Jeśli chcemy pracować na plikach graficznych czy generować codziennie nowe filmy, lepiej kupić dysk SSD. Inaczej wygląda sprawa jeśli PC używamy tylko do grania lub serfowania w internecie i odbierania poczty. Powtarzalność uruchamiania systemu i aplikacji powoduje że przy talerzowym dysku przyspieszymy pracę naszego PC.
Używam obecnie jako systemowego dysku, SSD pod M.2 . Dla tego Optane mi nie jest potrzebne.